Düşük maliyetli bazı doğal adsorbanlar kullanılarak ağır metallerin sulu çözeltilerden adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of heavy metals adsorption from aqueous solutions using some low-cost natural adsorbents
  1. Tez No: 237518
  2. Yazar: TÜRKAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, doğal adsorbanlar olarak ceviz kabuğu (CK), fındık kabuğu (FK) ve badem kabuğu (BK), bu kabukların modifikasyonu ile elde edilen sitrik asit modifiye edilmiş ceviz kabuğu (SA-CK), fındık kabuğu (SA-FK) ve badem kabuğu (SA-BK) ve ayrıca ticari adsorbanlar olan selüloz ve lignin üzerine ağır metal iyonlarının sorpsiyonu incelenmiştir. Katı adsorbanların metal iyonları ile etkileşimi kesikli kaplarda gerçekleştirilmiştir. Adsorban maddeler, Cu(II), Zn(II), Ni(II), Co(II), Pb(II), Cd(II), Cr(III) ve Cr(VI) metallerinin sulu çözeltilerinin sorpsiyonu için, kesikli düzende çalışan karıştırmalı kaplara konulmuştur. Her bir metal iyonunun optimum adsorplama şartları belirlenmiştir. Metal-sorpsiyon işlemlerinde denge sorpsiyon izoterm eğrileri Freundlich, Langmuir, Dubinin-Radushkevich (D-R) ve Scatchard sorpsiyon izotermleri kullanılarak çizilmiş ve bu izotermlerden adsorpsiyon parametreleri (k, n, As, Kb Xm, K, E, Qs ve Ks ) hesaplanmıştır. Metal-adsorban denge çalışmalarında, metal iyonu konsantrasyonu, pH, sıcaklık, adsorban miktarı ve zaman faktörlerinin denge üzerine etkileri incelenmiştir. Cr(VI) iyonunun çözeltilerdeki miktarı UV-visible, diğer bütün çözeltilerde bulunan metal miktarı ise AAS cihazı kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the metal sorption is investigated on natural shells such as walnut, hazelnut and almond shells and modified shells obtained from modification of these shells with citric acid (citric acid modified walnut shells (CA-WS), hazelnut shells (CA-HS) and almond shells (CA-AS)) and synthetic adsorbents such as cellulose and lignin. The interaction of metal ions with solid adsorbent was realized in a batch arrangement. They were submerged in the batch vessels for the sorption of liquid solutions of cations; Cu(II), Zn(II), Cd(II), Ni(II), Pb(II), Cr(III) and Cr(VI). Optimum adsorption conditions of each metal ion have been determined. The isotherm curves of equilibrium sorption of metal-sorption process are drawn by using Freundlich, Langmuir, Dubinin-Radushkevich (D-R) and Scatchard sorption isotherms, and the adsorption parameters (k, n, As, Kb, Xm, K, E, Qs and Ks) were calculated from the isotherms. In the metal-adsorbent equilibrium studies, the effects of initial metal concentration, pH, temperature, amount of adsorbent and time on the equilibrium were examined. The Cr(VI) ion concentration was determined by UV-Visible Spectrophotometer. The toxic metal contents of all other solutions were measured with AAS.