Alternative optimization models for reviewer allocation in peer review systems
Akran denetiminde hakem atamaları için alternatif eniyileme modelleri
  1. Tez No: 379851
  2. Yazar: ALİ YEŞİLÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALPER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde araştırmaların büyük bir bölümü bilimsel araştırmalara destek veren kuruluşlar tarafından finanse edilmektedir. Bu kuruluşlar, finansal destek arayışında olan araştırmacıların, proje önerilerini bir seçim sürecinden geçirerek, çıktısı en iyi olabilecek projelere maddi destek sağlamaktadırlar. Bu tezde, finansal destek sağlanacak araştırmaların seçiminin daha başarılı olmasını sağlamak amacıyla kesin ve sezgisel çözüm yöntemleri geliştirilmiştir. Projemizde temel olarak proje önerilerinin değerlendirme sürecinde görev alan hakemlere atanması üzerinde durduk. Bu atamaları bir takım kısıtlamalara bağlı kalarak belirli bir kriteri ençoklayacak şekilde gerçekleştiren çözüm yöntemleri geliştirdik. Bu kapsamda, 2 adet tamsayılı doğrusal programlama modeli geliştirdik. Büyük problemler için, sezgisel yöntemler oluşturduk. Çözüm yöntemlerimizin performansını ölçmek amacıyla rastgele oluşturulmuş test problemlerini çözdük ve daha önce geliştirilmiş optimizasyon modelleri ve sezgisel yaklaşımlara nazaran umut veren sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
Today, most of the clinical and academic research are financed by the funding organizations. These organizations employ a selection process to select the proposals that are likely to have the highest return for the society. At this point, the selection of the proposals to be funded becomes crucial. The main objective of this thesis is to propose exact and heuristic approaches to increase the success rate of the selection of better proposals for funding. We focus on the process of proposal evaluation by referees and the scope of this thesis is to develop solution methodologies to assign proposals to referees so as to maximize a certain set of criteria subject to a set of restrictions. We develop two integer linear programming models. For larger instances, we propose heuristic methods. We conduct computational experiments on randomly generated instances in an attempt to assess the performances of our mathematical models and heuristic approaches. In comparison with previously proposed optimization models and heuristic approaches, our computational experiments reveal the promising performance of our solution approaches.