Nonizotermal stabilite testi ile bazı ilaçların dayanıklılıklarının incelenmesi
- Tez No: 37992
- Danışmanlar: PROF.DR. İLBEYİ AĞABEYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
- 224 - VII. ÖZET Bu çalışmada famotidin, ranitidin hidroklorur ve nizatidinin nonizotermal stabilite denetimleri yapılmıştır. Çalışmada bir bilgisayar tarafından kontrol edilen termostat ve soğutucu su banyosu kullanılmış ve t Um polino- miyal kinetik hesaplamalar bilgisayar yardımı ile yapılmış tır. Beş ayrı nonizotermal sıcaklık artış programı kullanılmıştır. Ayrıca bu uç ilaç maddesinin izotermal stabilite denetimleri de yapılmıştır. Nonizotermal stabilite denetimleri ile izotermal stabilite denetimleri karşılaştırıldığında, famotidin için doğrusal ve logaritmik artan sıcaklık artış programlarında, ranitidin hidroklorur için logaritmik azalan sıcaklık programlarında, nizatidin için ise, logaritmik artan ve azalan sıcaklık programlarında yapılan nonizotermal stabilite denetimlerinin uygun olduğu görülmüştür. Dolayısıyla, nonizotermal stabilite denetimlerinin, hızlandırılmış stabilite denetimleri için, bir ön stabilite çalışması olarak yapılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 225 VIII. SUMMARY Nonisothermal stability tests of famotidine, rani tidine hydrochloride and nizatidine were investigated in this study. The heated and refrigerated water bath were cont rolled by a computer program written for this purpose. Another program was used for polynomial and kinetic esti mations. Five temperature programs have been used in these experiments. Isothermal stability tests were also investiga ted. Nonisothermal stability tests were compared with iso thermal tests. Famotidine data were fitted to linear and logarithmic increasing temperature programs. Ranitidine hydrochloride data were fitted to logarithmic decreasing temperature programs and nizatidine data were fitted to logarithmic increasing and logarithmic decreasing temperatu re programs. So, nonisothermal stability tests might be a prestability test for accelerated stability tests.