Oksikam türevi nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlarda nitel ve nicel çalışmalar
- Tez No: 37993
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OKAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
- 112 - VII. ÖZET Bu çalışmada tedaviye son senelerde katılan non steroidal analjezik, antiinflamatuvar ilaçlardan piroksikam ve tenoksikam' m Ülkemizde ruhsatlandırılmış piyasa örneklerinde nitel ve nicel çalışmalar yapılmıştır. Nitel çalışmalarda I.T.K. ve YBSK yöntemlerinden yararlanılmıştır. I.T.K. çalışmalarında 20 değişik solvent sisteminde piroksikam, tenoksikam ve diğer antiinflamatuvar ilaçların Rfx100 değerleri bulunmuştur. YBSK yönteminde önerilen kolon, hareketli faz ve çalışma koşullarında 5 değişik antiinflamatuvar ilaç için uygun alıkonma zamanları elde edilmiştir. Nicel çalışmalarda dansitometri, YBSK, UV ve İR spektroskopisi ile susuz ortamda potansiyometrik titrasyon yöntemleri kullanılmıştır. Dansitometrik çalışmalarda plak Üzerine tatbik edilen farklı konsantrasyonlardaki piroksikam ve tenoksi kam'ın 254 ve 268 nm'deki absorbans değerlerinden yararlanılmıştır. Oluşturulan regresyon denklemleri piroksikam ve tenoksikam preparatlarının kantitatif tayininde kullanılmış tır. YBSK yöntemi ile yapılan kantitatif çalışmada internal standart olarak parasetamol kullanılmıştır. Etken- 113 - madde/internal standart oranları ve etken madde/internal standart pik alanı oranları kullanılarak regresyon denklemleri oluşturulmuş ve bunlardan yararlanılarak preparatların kantitatif tayinleri yapılmıştır. UV spektroskopisi yönteminde her iki etken maddenin MeOH, 0.1N NaOH, 0.1N HCl'de saptanan Amax noktasında ki absorbans değerlerinden yararlanılmıştır. Oluşturulan regresyon denklemleri kantitatif tayinlerde kullanılmıştır. İR spektroskopisi yönteminde KBr tablet tekniği uygulanmıştır. Piroksikam için 1435 ve 1340 cm-1,deki, tenoksikam için 1600 ve 1420 cm_1'deki karakteristik piklerden yararlanılmıştır. Internal standart olarak dehidrokolik asit kullanılmıştır. Regresyon denklemlerinin oluşturulması ve kantitatif çalışmalarda etken madde ve internal standart' m Log Pe-Log PQ değerlerinin oranları kullanılmıştır. Susuz ortamda yapılan potansiyometrik titrasyon yönteminde, dönüm noktası titrasyon eğrisinden yararlanılarak ve en yüksek gerilim farkı türevini (&E) bularak saptanmıştır. Dansitometrik ve YBSK yöntemleri ile piroksikam ve tenoksikam potansiyel parçalanma ürünlerinden 2-APY'in nicel tayini yapılmıştır. Bu çalışmada piroksikam ve tenoksikam standart maddelerine belirli konsantrasyonda ilave edilen 2- APY'in pik alanlarından yararlanılarak 2-APY'in için oluştu-- 114 rulan regresyon denkleminde yerine konarak 2-aminopiridin geri kazanım değerleri bulunmuştur. Uygulanan yöntemlerin kendi aralarında duyarlılık acısından istatistiksel irdelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
115 VIII. SUMMARY Qualitative and quantitative studies of Piroxicam and Tenoxicam were made in this study, which were non steroidal analgesic and antiinflammatory drugs and were introduced into treatment in recent years. These preparations were obtained from the market in our country. In the qualitative determinations TLC and HPLC methods were used. In TLC analyses RfxlOO values of piroxicam, tenoxicam and the other antiinflammatory drugs were found by using 20 different developing systems. In the HPLC method with the proposed column, mobil phase and the working conditions appropriate retention times were obtained for five different antiinflammatory drugs. In the quantitative determinations densitometry, HPLC, UV and IR spectroscopy and non aqueous potentiometric titration were used. In the densitometric analysis the absorbance values at 254, and 268 nm of piroxicam and tenoxicam were found by applying different concentrations on the TLC plate. Regression equations were used for the quantitative determinations of piroxicam and tenoxicam preparations. In quantitative studies with the HPLC method116 paracetamol were used as internal standard. The regression equations was formed by using active substance, internal standard ratios and active substance, internal standart peak area ratios. By using this ratios quantitative determinations of the preparations were made. In the UV spectroscopic method for the two active substances, the absorbance values at A max determined in MeOH, 0.1N NaOH, and 0.1N HC1. The values were used to form regression equations for the quantitative determinations. In the IR spectroscopic method KBr disc technique was used. The characteristic peaks of piroxicam at 1435 and 1340 cm-1 and of tenoxicam at 1600 and 1420 cm-1 were obtained. As internal standart dehidrocholic acid was used. For the evaluation of regression equation and quantitative analysis the ratio of Log PB-l_og PD values of active substance and internal standard was used. In the non aqueous potentiometric titration the endpoint was determined by using the titration and first derivative curve. By using densitometry and HPLC, Quantitative determination of 2-APY potential degradation products of piroxicam and tenoxicam. In these studies known concentrations of 2-APY was added to piroxicam and tenoxicam active substances. The peak- 117 - area values of 2-APY were set in the regression equation. By using this equation the values of recovery of 2-APY was found. All these methods were compared statisticly in terms of sensitivity.