Bazı benzoksazolon ve benzotiyazolan türevi bileşikler üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 37991
  2. Yazar: DENİZ SONGÜL DOĞRUER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. FETHİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
- 70 - VI. Ö Z E T Bu çalışmada, aşağıdaki tabloda gösterilen sekiz bileşiğin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin erime derecesi ve verimleri de aynı tabloda gösterilmiştir. O II N - CH2-C - Y Tablo 3:- 71 - Sentezi yapılan bileşiklerden, bileşik 5,7,8 daha önce literatürde kayıtlıdır6"-101.102. Bileşiklerin yapıları ÎR, NMR ve elementel analiz verileriyle kanıtlanmıştır. Hazırlanan bileşiklerin, sıçanlarda aspirin referans alınarak değiştirilmiş KOSTER testi ile analjezik etkileri incelemiştir ve bileşik 2, 4, 5, 6, 7, 8 aspirinden daha aktif bulunmuştur.-
Özet (Çeviri)
- 72 - VII. SUMMARY Synthesis of 8 compounds shown in the below table has been realized. Melting points and yield percentage of the compounds have also been shown in the same table. R O II f^>\ N-CH2~C-Y Table 4: The compounds synthesized- 73 - Compounds 5, 7, 8 were reported in the literature by other authores3"- 1D1. los. The chemical structure of the compounds has been elucidated by their IR, NMR spectral data and elemental analysis. Analgecis activity of the compounds have been screened by modified KOSTER test in rats, using aspirin as a reference. Compounds 2, 4, 5, 6, 7, 8 have been found more active than aspirin.