Türkiye'de çok partili sisteme geçişte rol oynayan iç ve dış etkenler
Internal and external factors that play role in the Turkey's transition from single party period to multi party political system
  1. Tez No: 380041
  2. Yazar: GÜNNUR ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bugün yurt yönetiminde görev alan ya da almaya hazırlanan genç nesiller Türkiye'nin çok partili hayata geçiş nedenlerini çok iyi bilmiyorlar. İşte bu nedenle bu çalışmada, Türkiye'nin çok partili sisteme geçişinde rol oynayan iç ve dış etkenler araştırılmıştır. 1945 yılının değişen koşullar içerisinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yeni bir dönemin başladığı söylenebilir. Tek Parti konumunda bulunan CHP'nin karşısında siyasal partilerin kurulması, çok partili siyasal düzene, savaşın bittiği günlerde alelacele geçişmiş olması, iktidar partisinin bu süreci desteklemesi ve bu süreçte ki dış etkenler nelerdir? Benzer sorulara çeşitli yazarların kitaplarından yararlanarak cevap vermeye çalışılmıştır. İşte,“Türkiye'nin Tek Partili Hayattan Çok Partili Hayata Geçişinde İç ve Dış Etkenler”adlı çalışmam bu döneme ait merakımı birazda olsa giderebilmek için yapılmıştır. Bu çalışma ile Türkiye'nin tek partili sistemden çok partili sisteme geçiş sürecinde rol oynayan iç ve dış etkenleri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : CHP, Çok Partili Hayat, Tek Parti Dönemi,İkinci Dünya Savaşı .
Özet (Çeviri)
Young generations who are involved or prepared to be in the management, do not know the reasons of Turkey's transition to a multiparty system. That's why in this paper internal and external factors which play a role in the Turkey's transition to multiparty system has been studied. It can be said that, changing conditions in 1945 as the rest of the World, caused the start of new era in Turkey. New political parties were formed as an alternative for the CHP that was used to be the single party, rushly passed to the multiparty political system in the days when the war's over, government supported this transition process and most importantly what was the external factors of these process? Similar questions have been tried to answered by looking at the various authors' books. My work“INTERNAL AND EXTERNAL FACTORS THAT PLAY ROLE IN THE TURKEY'S TRANSITION FROM SINGLE PARTY PERIOD TO MULTI PARTY POLITICAL SYSTEM”has been done to satisfy my curiosity on this era. In this paper, I have studied how Turkey was effected the internal and external factors that play a role in it's transition to a multiparty political system. Keywords : CHP, Sıngle Party, DP, Multı Party System, The Second World War.