Hastanelerde toplam kalite yönetimi ve Mardin Devlet Hastanesi uygulaması
Total quaility management in hospitals and the Mardin Public Hospital application
- Tez No: 380040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yirmi birinci yüzyılda özellikle Türkiye'de sağlık sektörü hızlı bir değişim yaşamaktadır. Sağlık hizmeti veren tüm kurumların daha iyi hizmet verebilmek için kendilerini yenilemesi ve hasta memnuniyetine önem vermesi gerekir. Bu da ancak hizmet kalitesiyle mümkündür. Bu çalışmada özellikle toplam kalite yönetimi uygulamaları sırasında karşılaşılan engeller tespit edilmiştir. Sağlık sektöründe ve özellikle hastanelerde hizmet ve hizmetin kalitesi en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Sonuçta çalışanlar için gerekli motivasyonlar sağlanmadıkça başarı mümkün değildir. Tezin sonunda anketle Mardin Devlet Hastanesi'ndeki sağlık hizmetlerinin ne ölçüde yeterli olduğu incelenmiştir. Ayrıca hangi alanlarda sorunlarla karşılaştıkları tespit edilmiştir. Buna göre, hasta memnuniyetini olumsuz etkileyen nedenlerin ortadan kaldırılması için nelerin yapılması gerektiği anlatılmıştır. Ayrıca Mardin Devlet Hastanesi'nde toplam kalite yönetimi için gerekli çalışmalar yapılmış fakat bugüne kadar gerekli başarı sağlanamamıştır. Bununla ilgili çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kalite, Toplam Kalite Yönetimi, Hastanelerde Toplam Kalite Yönetimi, Hastane Kavramı
Özet (Çeviri)
In the twenty-first century, especially the health care sector in Turkey is experiencing rapid change. All institutions providing health cares hould renew themselves in order to provide better service and give importance to patient satisfaction. This is only possible with the quality of service. In this study, the obstaclesen countered during the implementation of total quality management have been identified especially.In the health care sector, especially in hospitals, the service and quality of service should be removed to highest levels. In conclusion, unless the necessary motivation is provided, the success is not possible. At the end of thesis, acquestionnaire was applied to examine the level of health services in Mardin State Hospital.Furthermore, areas in which they encounter problems have been identified.Accordingly, the necessary items have been described to eliminate the causes that negatively affect patient satisfaction.Additionally, the necessary studies for total quality management have been done in Mardin State Hospital, but the necessary success could not be provided so far. The offers of solutions have been attempted to explain about it. Key Words : Quality, Total Quality Management, TotalQuality Management on Hospitals, Hospital Concept.