İş doyumu ve örgütsel bağlılık açısından beyaz yakalı personelde farklılaşma: Seramik sektöründe bir uygulama
Differentiation among white collar personnel in terms of job satisfaction and organizational commitment: A case study in ceramic sector
  1. Tez No: 380042
  2. Yazar: KÜBRA BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı seramik sektöründe çalışan beyaz yakalı personel arasında örgütsel bağlılık ve iş doyumu açısından farklılıklar olup olmadığını, örgütsel bağlılık ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu araştırma kuramsal bölüm ve uygulama bölümü olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kuramsal bölümde iş doyumu kavramı çeşitli boyutlarıyla ele alındı. Yine aynı bölümde örgütsel bağlılık kavramı nedenleri, süreçleri ve sonuçları açısından ele alındı. Uygulama bölümünde ise seramik sektörü ele alındı ve Bilecik'te 302 beyaz yakalı çalışana sahip bir seramik firmasında 106 beyaz yakalı çalışan ile yapılan anketin sonuçlarına yer verildi. Demografik özellikler, örgütsel bağlılık ve iş doyumu değişkenleri arasındaki ilişkileri inceleyen analizler yapıldı. Çalışmada belirtilen temel sayıltı çerçevesinde ondört hipotez test edildi ve dokuzu kabul edilirken beşi ise reddedildi. Unvan ile iş doyumu, sektördeki kıdem ile iş doyumu ve firmadaki kıdem ile içsel iş doyumu arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşıldı. Ayrıca fırmadaki kıdem ile örgütsel bağlılık, yaş ile örgütsel bağlılık, yaş ile normatif bağlılık, yaş ile devam bağlılığı, unvan ile normatif bağlılık, sektördeki kıdem ile normatif bağlılık arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi. Ayrıca normatif bağlılık, devam bağlılığı, duygusal bağlılık bileşenleri ile içsel iş doyumu ve dışsal iş doyumu bileşenleri arasındaki istatistik olarak anlamlı ilişkiler olup olmadığı test edildi. Son olarak normatif bağlılık ve içsel iş doyumu arasındaki ilişkiyi daha ayrıntılı analiz etmek için regresyon analizi yapıldı. Bu analiz sonucunda normatif bağlılığın iş doyumunu % 18,9 oranında açıkladığı ortaya konuldu. Anahtar Kelimeler : İş Doyumu, Örgütsel Bağlılık, Seramik Sektörü, Beyaz Yakalı Personel
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal if there are any differences among white collar personnel in terms of organizational commitment and job satisfaction. This research consists of a theoretical part and case study part. In theoretical part, the concept of job satisfaction and organizational commitment was examined with various dimensions. In the case study part, we made a sketch of ceramic sector in Bilecik and tried to reveal the results of the questionnaire conducted in a ceramic plant with 106 white collar personnel out of 302 white collar employees. We tried to make a comparative evaluation among white collar personnel in terms of job satisfaction, organizational commitment and demographic factors. We made some analyses examining the relations between demographic characteristics, organizational commitment and job satisfaction. Nine of our fourteen hypotheses were confirmed and five of them were rejected. It is found that there are statistically significant relations between status and job satisfaction, sectoral experience and job satisfaction, experience in the same firm and internal job satisfaction. It is also found that there are statistically significant relations between the experience in the firm and organizational commitment, age and organizational commitment, age and normative commitment, age and continuance commitment, status and normative commitment, and sectoral experience and normative commitment. It is also found that there are statistically significant relations among normative commitment, emotional commitment, continuance commitment, internal job satisfaction and external job satisfaction. Lastly, a regression analysis is made between normative commitment and internal job satisfaction. It is found that normative commitment explains job satisfaction with a percentage of % 18,9. Key Words : Job Satisfaction, Organizational Commitment,Ceramic Sector, White Collar Personnel