Ç. Ü. Tıp Fakültesi Balcalı hastanesinin kliniklerindeki enfeksiyon hızı ve bu hızları etkileyen faktörler
- Tez No: 38005
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
10.1- ÖZET Çalışma, Ç.Ü. Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi onkoloji, nefroloji, genel cerrahi ve üroloji kliniklerinde yatırılarak tetkik ve tedavi edilen 500 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Prospektif olarak araştırma kapsamına alınan toplam 500 hastadan 79'unda (%15.8) hastane enfeksiyonu tespit edildi. Kliniklere göre enfeksiyon hızları onkolojide %21.1, nefrolojide %16.7, genel cerrahide %14.5 ve ürolojide %13.7 olarak görüldü. Hastane enfeksiyonları türlerine göre; görülme sıklığı sırasıyla üriner enfeksiyon (%4.6), cerrahi yara enfeksiyonu (%4.6), solunum yolu enfeksiyonu (%3.4) ve bakteremi (%3.2) olarak saptandı. Hastane enfeksiyonu hızı 55 yaşın altındaki hastalarda %11.0, 55 yaşın üstündeki lerde ise %18.6 olarak bulundu. Hastaların bakım gördükleri süre içerisinde ilk 10 gün yatanlarda enfeksiyon hız %2.5, 41 gün ve daha fazla yatanlarda ise %54.4 idi. Hastaların hastanede yatış süreleri 5-93 gün arasında idi ortalama yatış süresi 19.3 ± 13.3 gün, enfeksiyon görülen hastalarda ortalama 29.7 ± 15.2 gün, enfeksiyon görülmeyenlerde ise 17.3 ± 11.5 gündü.
Özet (Çeviri)
10.2- ABSTRACT This is the report of a prospective study that aims to find out the nosocomial infection rates at various departments of the Balcali Hospital of the Çukurova University. A total of 500 patients \ hospitalized in various departments have been followed with respect to their nosocomial infection findings and some factors that are thought to be relevant for these infections. Nosocomial infection rate of 15.8% was found for the overall group (79 out of 500 patients). This rate was 21.1% for the oncology department; 16.7% for the nephrology department, 14.5% for the surgery department and 13.7% for the urology department. The rates of the types of infections that composed the nosocomial infection rate were: urinary infection and wound infections (both 4.6%) respiratory track infections (3.4%) and bacteremia (3.2%). The nosocomial infection rate was 11.0%, for the patients below 55 years of age and 18.6% for the patients of age 55 and over. The nosocomial infection rate was 2.5% for those patients who were hospitalized for less than 10 days, and 54.4% for those hospitalized for over 41 days. The range for the hospitalization period was 5-93 days with overall mean being 19.3 ± 13.3 days.