Kısmen dişsiz mandibulada alveoler kemik rezorpsiyon miktarının radyolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 38006
  2. Yazar: ŞEBNEM ESKİMEZ ÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAHRAMAN GÜNDÜZ GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Rezorpsiyon, di şhekiml iğinde özellikle de protetik diş tedavisinde daima sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaptığımız çalışma ile rezorps iyonun, dişsizlik şekli, dişsizlik süresi, yaş, cinsiyet ve protez kullanma gibi etkenlerden ne şekilde etkilendiğini istatistiksel olarak inceledik. Kliniğimize protetik diş tedavisi için başvuran yaşları 23- 72 arasında değişen toplam 150 bireyi ; l.grup: Mandibulada tek taraflı arkası sonsuz boşluğa sahip 50 birey, 2. grup: Mandibulada tek taraflı arkası diş ile sonlanan boşluğa sahip 50 birey, 3. grup: Mandibulası total dişsiz 25 birey, 4. grup: Mandibulası tam dişli 25 genç erişkin birey olmak üzere 4 gruba ayırdık. Bireylerdeki mandibular rezorpsiyon miktarı, panoramik radyografiler üzerinde linear ölçüm tekniği kullanılarak hesaplandı. 71Çalışmamızdaki istatistiksel değerlendirmeler sonucunda, kısmen dişsiz ağızlardaki dişsiz alveol kret rezorps iyonunun, total dişsiz bireylerdeki alveol kret rezorps iyonundan daha az olduğunu bulduk. Rezorps i yon miktarının, dişsizlik süresi ve yaş ile doğru orantılı olarak arttığını, dişsizliğin ilk safhalarında rezorpsiyonun daha hızlı olduğunu ve dişsizlik süresi uzadıkça yavaşladığını tespit ettik. Erkekler ile kadınlar arasındaki rezorpsiyon farkının ise, 50 yaş üzerinde ortaya çıktığını ve protez kullanmanın rezorpsiyon miktarını anlamlı olarak etkilemediğini istatistiksel olarak bulduk. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY Resorption appears as a problem in dentistry, particularly in prosthetic dentistry. In this study, we investigate how resorption effected by the type of edentulism, length of eden tul ism period, age, sex and wearing of dentures or not, statistically. 150 subjects, who applied to our clinics for prosthetic therapy, aged between 23 and 72, were divided into 4 groups. Group 1: 50 subjects with mandibular unilateral infinite edentulous space, Group 2: 50 subjects with mandibular unilateral space ended with teeth. Group 3: 25 subjects with totally edentulous mandible, Group 4: 25 subjects with dentulous mandible. Linear measurements were done on panoramic radiographs taken from subjects for estimating amount of alveolar resorption. As a result of statistically evaluations, the resorption in partially edentulous subjects found less than the resorption in totally edentulous subjects, the amount of resorption was direct proportional with length of period of edentulism and age and the 73resorption was more rapid in initial period of edentulism and gone on by slowing down. Difference in resorption between men and women occurs over 50 years and effect of wearing prosthesis or not were not significant, statistically. 74