Türkiye'deki Rüzgar Enerjisi Santrallerinin (RES) göreli etkinliklerinin Veri Zarflama Analizi (VZA) ile ölçümü
The measurement of relative efficiency of wind generation in Turkey with data envelopment analysis
  1. Tez No: 380095
  2. Yazar: TAMER EMRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Rüzgar Enerjisi Santrallerinin (RES) etkinlik değerlerinin Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak hesaplanmasıdır. Çalışmada, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından yayımlanmış resmi veriler kullanılmıştır. Girdi verisi olarak santral kurulum ve bağlantı maliyetleri ile birlikte santralin kurulduğu lokasyona ilişkin rüzgar kapasite faktörü ve rüzgar hızı, çıktı verisi olarak ise sayaç kapasite kullanım oranları ve Yenilenebilir Enerji Destekleme Mekanizması (YEKDEM) veya spot piyasadan yaklaşık kazanç miktarları değerlendirilmiştir. Girdi ve çıktı verileri ile literatürdeki benzerlerinden ayrılan çalışmada mümkün olan en hassas teknik veri seti ile çalışma yapılmıştır. Çalışmanın sonucu, RES kapasite örneklerinde kurulum ve bağlantı maliyeti, kapasitesi ve üretim miktarı birbirinden farklı olan santrallerin büyük bir bölümünde etkin kullanım ile ilgili sıkıntılar olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, kurulu gücü fazla olan veya kapasite kullanım oranı yüksek olan santralin daha etkin olduğu gibi bir sonuca ulaşılamamaktadır. Santrallerin halen aktif, yatırımı yapılmış, yer ve rüzgar hızını bu nedenle değiştiremeyecek bir küme olması nedeniyle etkinlik analizi sonuçları değerlendirilirken hangi girdi değerinin ne kadar etkin kullanıldığını anlamamızı sağlayan gölge değerler incelenmiştir. Etkin olmayan santraller arasındaki değerlendirme için“bağlam bağımlı VZA”(context dependent DEA) uygulaması yapılmıştır. Bu yöntem sonucunda da etkin olmayan santral, yatırım ve işletmede büyük problemleri olup piyasa şeffaflığının var olmaması nedeni ile farkında olmayan santrallerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to calculate relative efficiency of Wind Generation located in Turkey by using Data Envelopment Analysis (DEA). Official data used for this study were provided from General Diroctorate of Renewable Energy and Turkish Wind Energy Association were used. When location capacity factor and wind speed were used together with installation and connection costs of generation units, as input data, meter capacity factor and feed-in-tariff mechanism or spot market income had been evaluated. This study, in which worked with available maximum sensitivity,is diferent from other studies by input and output variables. The findings of the study show that there are some problems with respect to the efficient operation for most of the Wind Generation Capacity, with different installation, connection costs, capacity, and generation values. Moreover, it is not possible to conclude that generation with higher capacity usage rate is always the most efficient generation unit. Because the generation units are already active, invested and not available for changing wind velocity or factor, shadow prices were evaluatated to understand analysis results. Context Dependent DEA application examined for evaluation of non-efficient decision units. Decision units that are found as non-efficient by context dependent DEA, were evaluated as generation units having serious investment or operational problems and have not been avare of it because of non-transperant market mechanism.