Noktasal düzlemsel normal kesitlerle immersiyonlar
  1. Tez No: 3801
  2. Yazar: KADRİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN YAMANKARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu tezde, noktasal düzlemsel normal kesitlere sahip immersiyonlara kısa bir survey vermiş bulunuyoruz. Bu nedenle, bu konu ile ilgili bazı çalışmaları bir birlerine bağlantılı olarak açıklamaya çalıştık. Daha çok (Deprez ve Verheyen, 1986) çalışmasından faydalanmış bulunduk. Geodezik normal kesitlere ve noktasal düzlemsel normal kesitlere sahip çarpım immersiyonlarla ilgili sonuçları bir- araya topladık. Bu durum bize düzlemsel normal kesitlere sahip paralel immersiyonlar, aşikar normal koneksiyonlar ve noktasal düzlemsel normal kesitlere sahip immersiyonlar arasında bir sınıflandırma yapmamızı sağladı. Yukarıdaki açıklamaların ışığında“İmmersiyon noktasal 3-düzlemsel normal kesitlere sahip olduğunda Vander-Waerden Bortolotti Koneksiyonu ve ikinci temel form arasındaki ilişki nedir?”şeklinde bir açık problem oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis we have given a brief survey to the immersions that have pointwise planar normal sections. For this purpose, we have explained and joined together some papers, which are related to this area. Mostly, we have used the paper (Deprez and Verheyen, 1986). We sum up the results concerning product immersions with pointwise planar normal sections and with geodesic normal sec tions. This leads to a classification of immersions with planar normal sections and trivial normal connections and of parallel immersions with planar normal sec tions. As a result of those introduced the above, an open problem comes up which is“What is the relation between Vander-Waerden Bortolotti Connection and the second fundemental form when the immersion has pointwise 3-pIanar nor mal sections?”