Riemann submersiyonlar ve düzlemsel normal kesitler
Riemannian submersions and planar normal sections
  1. Tez No: 498591
  2. Yazar: ŞERİFE NUR BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu doktora tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; submersiyonlar, Riemann submersiyonlar, düzlemsel normal kesitler, anti-invaryant Riemann submersiyonlar ve kompleks manifoldlar kavramlarının ortaya çıkış süreçlerine ve literatürdeki gelişimlerine ilişkin bilgiler sunulmuştur. Bunun yanında kısaca bu tezde ele alınan problemlerin içeriğine değinilmiştir. İkinci bölümde, tez boyunca kullanılan temel tanım, teorem ve ek bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, ilk olarak noktasal k-düzlemsel normal kesit tanımı hatırlatılmış bu tanım ışığı altında Riemann submersiyonlar boyunca noktasal k-düzlemsel yatay kesit kavramı tanımlanmıştır. Daha sonra bu tanıma ilişkin sınırlandırmalar ve karakterizasyonlar elde edilmiştir. Son olarak noktasal k-düzlemsel yatay kesitlere sahip submersiyonların geometrik anlamları verilmiştir. Dördüncü bölümde, ilk olarak Kahler manifoldlardan Riemann manifoldlara tanımlı tamamen umbilik liflere sahip anti-invaryant Riemann submersiyon kavramı tanımlanmış ve bu tip dönüşümler için karakterizasyonlar elde edilmiştir. Bunu takiben O'Neill tensör alanları cinsinden yeni sonuçlar verilmiştir. Bunun yanında kompleks uzaylardan Riemann manifoldlara tanımlı anti-invaryant Riemann submersiyonlar kavramı üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of four chapters. In the fi rst chapter, the informations related to the emergence process and developments in the literature of the submersions, Riemannian submersions, planar normal sections, anti-invariant Riemannian submersions and complex manifolds are presented. Furthermore, the contents of the problems discussed in this thesis are briefly mentioned. In the second chapter, basic defi nitions, theorems and related notions used throughout the thesis are given. In the third chapter, first the defi nition of pointwise k-planar normal section is reminded and under the light of this definition, pointwise k-planar horizontal section along the Riemannian submersions is defi ned. After that the classifi cations and characterizations about this defi nition are obtained. Finally, geometric meanings of submersions with pointwise k-planar horizontal section are given. In the fourth chapter, first anti-invariant Riemannian submersion from Kahler manifolds onto a Riemannian manifold with totally umbilical fi bers is defi ned and characterizations for this kind of maps are obtained. After that new results in terms of O'Neill tensor elds are given. Besides this, concept of anti-invariant Riemannian submersions from complex spaces onto a Riemannian manifold is studied.