Ultrasonografide fetal ağırlığın hesaplanmasında önerilen beş ayrı formülün toplumumuzda geçerliliğinin araştırılması
  1. Tez No: 3802
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKBÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Txp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'ndave Dr, Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi Radyolo ji Bölümü'nde Eylül 87 - Şubat 88 tarihleri arasında, en geç 72 saat içinde doğum yapan, tek f e tuşlu 120 olgu fe tal ağırlık tahmini için ultrasonografik olarak değerlen dirildi. Fetusların biparietal diameter leri, abdominal diame ter ler i ve femur boyları Ölçüldü. Fetal ağırlık tahminin de Campbell ve ark., Shepard-Warsof ve ark-, Hill ve ark., Hadlock ve ark.'nın formülleri kullanıldı. Campbell ve Shepard-Warsof formüllerinin fetal ağırlık tahmininde toplumumuz için uygun olmadığı, Hadlock (2 ve 3 parametreli) ve Hill formüllerinin kullanılabilir olduğu tespit edildi. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 120 patients with singleton pregnancies were evaluated for sonographic prediction of fetal weight between September 1987 and February 1988 in Department of Radiology of Gazi University and Department of Radiology of Dr. Zekai Tahir Burak Women's Hospital. Biparietal diameter, abdominal diameter and femur length was measured by ultrasonograpy and Campbell et all, Shepard-Warsof et all, Hill et all and Hadlock et all formulas wereused to estimate of fetal weight. We conclude that Campbell's and Shepard-Warsof ' s equations are not suitable to predict fetal weigth but Hadlock' s (with 2 and 3 parameters) and Hill's equations are useful in our population. 52