Yeni bir örnek alma tekniği kullanarak çürüklü insan dişlerinin derin plak floralarının aerop ve anaerop olarak araştırılması
  1. Tez No: 38014
  2. Yazar: AYKUT MISIRLIGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR GÜNYAKTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
- 82- ÖZET Yeni bir örnek alma tekniği kullanarak çürüklü in san dişlerinin derin plak floralarının aerop ve anaerop ola rak araştırılması konusundaki bu çalışma, Ankara Üniversite si Dişhekimliği Fakültesi Kliniklerine başvuran hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, yaş ortalamaları 26-71 (ortalama 42.2) olan 15 tanesi kadın ve 35 tanesi erkek, toplam 50 hastanın diş çekimlerini takiben alınan plak örnekleri yeni bir yöntem le aerop-anaerop olarak değerlendirilmiştir. İncelenen toplam 50 diş plağından alınan örnekler den bir tanesi izolasyondan sonra anaerop olarak üretileme- yerek sadece aerop olarak üretilmiş, bir tanesi de izolasyon dan sonra hiç tanımlanamamıştır. Alınan diş plağı örneklerinin 47 tanesinde Str. san guis ürediği görülerek, bu bakteri ortama en fazla hakim bakteri türü olarak tanımlanmıştır. Streptococcus ' lar hari cinde 2. en fazla üreme Actinomyces viscosus 34 kereyle ol mak üzere diğer Actinomyces türlerinde görülmüştür. Anaerop bakteriler içinde de Veillonella ' lar 35 diş plağı örneğinden izole edilmiş ve en etken mecburi anaerop bakteri olarak ta nımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 83 - SUMMARY The purpose of this study was to evaluate the deep plaque flora of human carious teeth by using a new developed sampling technique, both aerob and anaerobically. This study has been undertaken in the Clinics of University of Ankara, Faculty of Dentistry, Ankara, Turkey. In this study, human teeth carefully extracted under local anaesthesia from total 50 patients including 15 female and 35 male, ranging in age from 26-71 years of age (mean age 42.2), and their plaque specimens are obtained by using this new sampling technique. Bacteriological examination of the homogenized samples, using selective and nonselective media, incubated aerobically and anaerobically, led to the isolation of a range of microorganisms. Of the 50 dental plaque specimens obtained, one has not been grown anaerobically but grown only aerobically and one specimen has not been identified totally. Cultural data demonstrated that, the majority of predominant flora was composed of Str.sanquis (grown in 47 of the total dental plaque specimens). Second prevalent bacteria found to be the Actinomyces species, especially Act. viscosus (in 34 of the specimens). Veillonellatype bacteria are isolated from 35 dental plaque specimens and identified as the most effective obligately anaerobe bacteria.