Ortodontik düzensizliklerde twin-arch ve edge-wise tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 38015
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Ortodontik maloklüzy onların hemen hepsinin klinik tablolarında yer alan mandibüler anterior çapraşıklık, özellikle çok aşırı değilse, tüm ortodontistleri tedavi planlamasında çekim yapıp yapmama konusunda kararsızlığa düşürmektedir. Sınıf I olgularda bu duruma genellikle maksiller çapraşıklık da eşlik etmekte ve alt çene için verilecek çekim kararının üst arkda da uygulanma zorunluluğu doğmaktadır. Çalışmamızda Sınıf I mandibüler çapraşıklık gösteren ( çoğunda maksiller çapraşıklık da birlikte), 30 hastanın 14'ünü çekim yaparak, 16'sını da çekimsiz olarak tedavi ettik. Kesici diş konumlarının ve profilin uygun olduğu olgularda çekimsiz tedavi ile daha kısa sürede estetik sonuçlar elde ettik. Bu hastalardaki yer ihtiyacını meziyodistal mine möllemesi ile sağlarken tedavinin stabilitesi de arttırılmıştır. Bu olguların sabit tedavilerinde ise, aynı dönemlerde ortodonti dünyasına giren ancak biri ilerleyen zaman ve teknoloji nedeniyle geçerliliğini yitirirken diğeri hala günümüzün en çok kullanılan tekniği olma özelliğini kaybetmeyen Twin-wire ve Edge-wise tekniklerini kullandık. Çekimsiz olarak, T. W. ve E. W. ile tedavi edilen gruplar arasın daönemli bir fark görülmezken, çekimli118 olgularda T. W. tekniğinin özellikle tork ve tipping hareketlerinde yetersiz kaldığı, tedavi süresi daha kısa olmasına karşılık tam anlamıyla sonuç elde edilemediğinden ilave tekniklere ihtiyaç gösterdiği izlenmiştir. Bununla birlikte T. W. tekniği anterior çapraşıklıkların düzeltilmesi ve rotasyon hareketlerinde kısa sürede etkili sonuçlar verebilmektedir. Daha komplike ve çekim gerektiren olgularda E. W. tekniği ile ideal bir sonuç elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of extraction in the treatment planning of moderate mandibular crowding seen in almost all malocclusions is controversial in orthodontics. In Class I cases upper crowding is also seen and the desicion of extraction for mandible must be applied to maxilla too. In our study, we treated 30 mandibular crowding cases ( with maxillary crowding in almost all), 14 with extraction and 16 without extraction we obtained aesthetic results in a short period in non-extraction treatment of cases with the incisors positions and facial profile is favorable. In the treatment of these cases we applied Twin-wire and Edge-wise techniques which both entered to orthodontics at the same time, but the first has lost its popularity because of advanced technology and the second is still one of the most used techniques. We didn't find statistically important differences between the Twin-wire and Edge-wise non-extraction groups. The Twin-wire technique was in sufficent in torque and tipping movements and even the treatment period was short additional techniques were needed. Nevertheless in treatment of crowding and the rotations the Twin-wire tecnique was effective. In the treatment of more complicated cases where extractions is indicated, ideal results can be obtained with Edge-wise technique.