Sınıf 2 divizyon 1 anomalisinde bionator apareyi kullanılmasıyla dil ve hyoid kemiğinde meydana gelen değişiklikler
  1. Tez No: 38016
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN ÖNÇAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜŞTİYE SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Çalışmamız, Baiters 'in Sınıf II Divizyon 1 anomalisi hakkındaki felsefesinden orijin almıştır. Buna göre Sınıf II Divizyon 1 anomalisinin etyolojisi, dilin servikal konumunda olmasıdır. Baiters Bionator ile fonksiyonel tedavi uygulayarak dilin servikal konumunu düzelttiğini iddia etmiştir. Bu görüşün geçerliliğini incelemek için 13 kız 12 erkek toplam 25 bireyden oluşan iskeletsel Sınıf II Divizyon 1 anomalisine sahip tedavi grubu oluşturulmuştur. Ayrıca sağlıklı bir karşılaştırma yapılabilmesi için aynı normlara sahip 6 kız 4 erkek bireyden oluşan kontrol grubu alınmıştır. Aktif tedavi grubuna Bionator apereyi 1 yıl boyunca günde 17 saatten az olmayacak şekilde kullandırılmıştır. Dilde meydana gelen değişimi belirlemek amacıyla Rakosinin dil analizi yapılmıştır. Dildeki bu farkı daha belirginleştirmek için, aralarındaki ilişki göz önüne alınarak, hyoid kemiği de sefalometrik filimler üzerine incelenmiştir. Dilin filim üzerinde daha net görülebilmesi için röntgenolojik olarak radyoopak görüntü veren baryum sülfat solüsyonu dilin üst yüzeyine sürülmüştür. Aynca anomalinin sefalometrik değişimi Steiner analiziyle kontrol edilmiştir. Tedavi sonunda, tedavi öncesi ve sonrası değerler arasında istatistiksel olarak yapılan incelemede ( Sella ), ( Go ), SNB, ANB, I - FH, I - SN, H - CV2, H - CV2, H - Sella ve H - N değerleri önemli bulunmuştur. Kontrol öncesi ve sonrası değerlerde ise SNB, ANB, H - CV2, H - N, H - Sella, H - ANS, değerleri anlamlı görülmüştür. Tedavi ve kontrol grublannın birbirleriyle karşılaştınlmasında ise Ar Go Me ( Go ), ANB ve I - FH değerleri önemli kabul edilmiştir. Sonuç olarak, hyoid analizinde tedavi öncesi ve sonrası anlamlı değerler görülmesine rağmen, kontrol grubuyla karşılaştırılmasında anlamlı bulunmaması, ayrıca dil analizinde de aynı yönde bulgulara rastlanması, Sınıf II Divizyon 1 anomalisinin Bionator ile tedavisinde dil ve hyoid kemiğinde önemli değişikliklerin olmadığı kanaatini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study originates from the philosophy of Baiters on etiology of class II Div. 1 malocclusion. According to Baiters the etiology of class II Div 1 malocclusion is the cervical position of the tonque. The purpose of the study is to determine whether the cervical position of the tonque can be treated functionally by the Bionator. Active treatment group consists of 13 girls and 12 boys (total 25) with class II Div. 1 malocclusion. A control group of 6 girls and 4 boys with the same norms was taken to make a healthier comparison between the two groups. The Bionator was used by the treatment group for one year, not to be less than 17 hours a day. Rakosi' s tonque analysis was used to determine the changes that took place in the tonque. The hyoid bone was also evaluated on cephalometric films, to bring forth the changes in the position of the tonque Radiopaque barium sulfate solution, was applied on the tonque ' s upper surface to make the view tonque easier. The cephalometric changes of each case was evaluated by the Steiner Analysis. At the completion of the treatment the N-S-Ar, Ar-Go-Me, l-FH, l-SN, H-CV2, H-CV2', H-S, H-N, values were found to be changed statistically important levels. In the control group the values SNB, ANB, H-CV2, H-N, H-S, H-ANS were significantly changed during the year. The comparison of the treatment and control group showed that Ar-Go-Me, ANB, l-FH values were significantly different between the two groups. Although there were significant changes in the hyoid values of the treatment group, the control group also reflects this changes. This and the fact that the tonque analysis shows the same results, prompts of the conclude that the treatment of the class II Div. 1 malocclusion with the Bionator, does not change the position of the tonque and the hyoid bone significantly.