Küresel kamusal mallarda finansman sorunu ve mali çözümlemeler
Global public goods financial problem and the financial analysis
- Tez No: 380153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NİYAZİ ÖZKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küresel kamusal mallar, literatürde yeni bir olgu olup, gerek katılım, gerekse sınırlılık alanları net bir şekilde ifade edilemeyen mallardır. Küresel kamusal malların üretimindeki ve finansmanındaki mevcut dağınıklık ve yetersizlik ile vergilendirme açısından bu mallara ilişkin küresel bir vergilemenin ya da düzenli ve sürekli bir finansman kaynağı ya da uygulamasının olmaması, söz konusu malların kamu ekonomisi açısından değerlendirilmesi konusunun önemini ortaya koymaktadır. Çalışmada küresel kamusal malların finansman sorunu açısından incelenirken, küresellik ve kamusallık sorunsallarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde; kamusal mal kavramı ve teorisi hakkında genel açıklamalara yer verilmiştir. Küresel kamusal mallara ilişkin tanımlamalar, tarihsel gelişimi ve küresel kamusal malların sınıflandırılması hakkında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde; küreselleşmenin kamusal mallar üzerine etkileri incelenmiştir. Küreselleşme ile birlikte ortaya çıkan küresel mallar, uluslar arası kuruluşların küresel malların sunumundaki rolleri ve kamusal mal sunumuna ilişkin ortaya çıkan tartışmalar çerçevesinde konu detaylandırılmıştır. Çalışmamızın son bölümü olan üçüncü bölümünde ise; küresel kamusal malların finansman araçları ve yöntemleri değerlendirilerek, finansman sorunları ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Küresel kamusal malların finansmanında ortaya çıkan yöntemler özel sektör ve kamu sektörü alanlarına ayrıştırılarak incelenmiştir. Uluslararası kuruluşların küresel kamusal malların finansmanındaki rolü kalkınma yardımları ve kalkınma hedefleri doğrultusunda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Global public goods are new phenomenon that neither involvement nor boundaries can not be stated clearly. Disorganization and inadequacy of global good production and financing, lack of taxation and lack of regular and permanent financial source or application shows the importance of evaluation in terms of public economy. In this study, the aim is in addition to investigate global public goods in terms of financial problems, evaluating global and public problems of regarding goods. In the first part of our study, there are some general explanations about public good concept and theory. In addition, there are some definitions about global public goods, state of the art and classification of global public goods. In the second part of the study, effects of globalization on the public goods are handled. With the globalization, generated public goods are detailed with the role of international organizations and discussion regarding the presentation of goods. In the third and also last part of the study, financing tools and methods of global public goods are evaluated and financing problems and suggested solutions are mentioned. Methods about financing of global public goods are analyzed in terms of private sector and public sector. Role of international organizations are handled in terms of help of development and goal of development.