Tersane çalışanlarının örgütsel bağlılık seviyeleri: Tuzla tersaneler bölgesinde bir uygulama
Organizational commitment levels of shipyard employees: An application in Tuzla Shipyard area
- Tez No: 380231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Yetişmiş insan faktörünün giderek daha fazla değer kazandığı günümüz iş dünyasında teknolojik gelişmeler ve küreselleşme çabaları kadar, örgütsel bağlılık kavramı da önem derecesi giderek yükselen konular arasına girmiştir. Dünyada uzun süredir kabul gören fakat ülkemizde, son birkaç senedir meydana gelen büyük iş kazaları neticesinde kamuoyunun dikkatini çekmeyi başaran bir başka konu ise iş sağlığı ve güvenliği olmuştur. Çalışmanın amacı; tersane çalışanlarının demografik özellikleri ve iş güvenliği hakkındaki düşünceleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu sebeple Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde faaliyet gösteren YoncaOnuk Tersanesinde çalışan 120 işgörene, demografik özellik soruları, iş güvenliği ile ilgili sorular ve örgütsel bağlılık ölçeğinden oluşan bir anket uygulaması yapılmıştır. Toplanan anketler SPSS 21.0 for Windows programı yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılarak değerlendirmeleri tamamlanmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde, örgütsel bağlılık ile iş güvenliği arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. İş güvenliği ile ilgili düşünceler konusunda mavi ve beyaz yakalı çalışanlar arasında bir farklılık tespit edilemezken, örgütsel bağlılık ölçeğinde ise; duygusal ve normatif bağlılık boyutunda mavi yakalı, devam bağlılığı boyutunda ise beyaz yakalı çalışanlar lehine sonuca ulaşılmıştır. Bunların haricinde, çalışanların cinsiyet, medeni durum, mesleği seçim şekli ve amirlerinin tavır ve davranışları ile örgütsel bağlılık seviyeleri arasında anlamlı ilişki tespit edilemezken; firmada çalışılan yıl, acil durumlarda sorumluluk alma, sosyal faaliyetler hakkındaki görüşler ve alınan ücret ile örgütsel bağlılığın çeşitli alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Örgütsel Bağlılık, Tersane Çalışanları, Demografik Özellik.
Özet (Çeviri)
In today's business world trained human factor is increasingly gained more value like technological developments and globalization efforts, the significance of the concept of organizational commitment became increasingly one of the rising issues. Occupational health and safety has long been accepted in the world, but in our country has been occurring in the last few years as a result of big accidents at work that managed draw public attention. The aim of our study is to determine demographic characteristics of shipyard workers, their ideas about occupational health and safety and the relationship between organizational commitment. Therefore, a survey application was made which consists demographical questions, questions about occupational health and safety and organizational commitment questionary to 120 employees who is working for Yonca-Onuk Shipyard which is locating in Tuzla Shipyards Region. Collected surveys were transferred to the computer environment with the help of computer program SPSS 21.0 for Windows and their reviews were completed. As a result of the examination, it was found a meaningful positive relationship between organizational commitment and occupational health and safety. It could not be detected any differences between blue-collar workers and white-collar workers in thoughts about occupational health and safety, ın the organizational commitment questionary, in the affective and normative commitment dimension blue-collar workers in favor of the conclusion, in the continuance commitment dimension white-collar workers in favor of the conclusion has been reached. Except from these; Any meaningful relationship could not be determined between organizational commitment and employees gender, marital status, profession selection and attitudes and behaviors of supervisors; but meaningful relationships were detected between sub-dimensions of organizational commitment and tenure in the same company, to take responsibility in case of emergency, opinions about social activities, and the fees. Key Words : Organizational Commitment, Shipyard Workers, Demographical Characteristics.