Stratejik yönetim, planlama ve sağlık sektörü
Strateji̇k yöneti̇m, planlama ve sağlik sektörü
  1. Tez No: 380232
  2. Yazar: VOLKAN BUZLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde yaşanmakta olan ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmeler sonucunda işletmeler beklenmedik durumlarla karşılaşmaktadır. Özellikle küreselleşmenin yarattığı tam rekabet piyasasında işletmeler varlıklarını devam ettirebilmek ve başarıyı yakalayabilmek için birbirleriyle kıyasıya mücadele etmek zorundadır. Sürekli değişikliklerin yaşandığı ve rekabetin giderek arttığı bu piyasada işletmelerin başarılı olabilmeleri için stratejik yönetim ve planlama süreçlerini etkin bir biçimde uygulamaları gerekmektedir. Stratejik yönetim ve planlama, dış çevredeki fırsat ve tehditler ile işletmenin güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilmesine olanak sağlamaktadır. İşletmeler stratejik planlama sayesinde amaçlarını ve hedeflerini kesin ve net bir biçimde saptama olanaklarına sahip olacaklarından beklenmeyen durumlar ve risklere karşı hazırlıklı olacaklardır. Günümüz sağlık anlayışının temelini hastane işletmelerinin stratejik yönetim ve planlama unsurlarıyla yönetilmesi ve bu süreçten en fazla verimliliğin elde edilmesi hedefi oluşturmaktadır. Ayrıca Türk Sağlık Sistemi'nin gelişmesinde ve bu işletmelerden hizmet alan insanların kurumlara güvenilirliklerinin artmasında da etkili olmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde stratejinin tanımı, konu ile ilgili kavramlar, stratejik yönetim ve planlama ve aralarındaki ilişkiler incelenmiş, ikinci bölümde ise Türkiye'de sağlık sektöründe stratejik yönetim ve planlama ile ilgili yapılan çalışmalar ve düzenlemelere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Stratejik Planlama, Stratejik Yönetim, Sağlık Sektörü
Özet (Çeviri)
Nowadays the companies contend with survival and achievement in an environment where economic, technological and social developments take place and computation is becoming tougher. The developments and expeditions changes,and to adjust to varying conditions. In the process of acquiring the competitive advantage and accommodating these changes, the concept of strategic management planning period has become so important. Strategic management and planning enables executives to identify the strenghts and weakness of the company as well as opportunities and threats within the environment. By means of strategic planning the firms can determine their their aimsand be prepared for unexpected changes. By the same time, strategic planning enables the firms to control their own future; in other words, it gives them the possibility to have power over their destiny. Today's health system or dertar gets to have maximum profitability of health institutions' management with strategic management and planning factors. In Hospitals, performance increase of organization, service quality and maintain continuity of efficiency cause enabling development of Turkish health systems and increase in trust of people to wards institutes. In the first part of this study, the definition of strategy, the conceptsrelating to the topicand their relationships between strategic management and planning areemphasized. In the secondpart, the detailed explanations concerning the concept of strategic management and planning topic in Turkey arestressed. Key Words : Strategic Planning, Strategic Management, Health Sector