Sağlık hizmetlerinde kalite ve çalışan memnuniyeti (Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi örneği)
Quality and satisfaction in health services (Diyarbakır Maternity and Pediatric Hospital sample)
- Tez No: 380230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Piyasa koşullarında rekabetin had safhada olduğu bir dönemde, aynı mal veya hizmetin belli bir surette piyasaya sunması zorunlu bir hal almıştır. Bu durum kalite gerekliliğini ortaya çıkarmış ve kalitenin daha sağlam bir şekilde yürütülmesi için son yıllarda kurumsal yapılarda görev alan personelin çalışan memnuniyetini gündeme getirmiştir. 2002 yılından itibaren başlayan sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde performans hesaplamasında kullanılan çalışan memnuniyeti anketi temel alınmıştır. Sağlık çalışanlarının çalışan memnuniyeti düzeylerini ortaya çıkarmak ve değerlendirmek gerekir. Çalışan memnuniyeti ile ilgili hazırlanan bu çalışmada Diyarbakır ilinde bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi sağlık çalışanlarının çalışan memnuniyet düzeylerinin tespit edilmesi amacına yönelik olarak hazırlanan yüksek lisans tezinde 150 sağlık çalışanlarının çalışan memnuniyetine ilişkin sorulara verilen cevaplar araştırılmıştır. Sağlık Bakanlığı'nın çalışan memnuniyeti anketinde 4 demografik soru olmak üzere toplam 20 soru ankete katılanlara sorulmuştur. Anket cevapları PASW Statistics 18 programına yüklenerek sonuçlar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Hizmetleri, Kalite, Sağlık Personeli,Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi
Özet (Çeviri)
In an era where competition is fierce in market conditions, to offer to the market in a given copy of the same goods or services received a mandatory state. This situation reveals the quality requirements and in recent years to be conducted in a more robust way of quality brought the institutional structure of staff working in employee satisfaction agenda. Since 2002, starting in health transformation program used in the performance calculations in the framework of the employee satisfaction survey is based. Reveal the level of employee satisfaction and health workers need to assess. Master reply thesis on responses to questions related to employee satisfaction of 150 health care workers prepared in Diyarbakir in this study Obstetrics and prepared for the purpose of determining the employee satisfaction levels of Children's Hospital of health workers dealing with employee satisfaction were investigated. The Ministry of Health has asked the employee satisfaction survey questionnaire, including a total of 20 participants in four demographic questions. Survey responses were obtained by installing the PASW Statistics 18 program results. Key Words : Health Care Quality, Health Personnel,Maternity and Child Health Hospital