Automated test code generation and execution system for web
Web uygulamaları için otomatik test kodu üreten ve koşan sistem
- Tez No: 380282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Web 2.0 gelişimiyle birlikte uygulama geliştirme modası masaüstü uygulamalardan web uygulamalarına doğru yönelim gösterdi. Web uygulamalarını test etmek için kaydet/oynat ve manuel test etme gibi değişik yöntemler bulunmasına rağmen, web uygulamalarının testinde test senaryolarından manuel bir şekilde test script kodlarının üretilip bu kodların test otomasyon araçlarıyla koşulması yaygın olarak uygulanmaktadır. Test script kodlarının geliştirilmesi zaman alıcı ve teknik bilgiye ihtiyaç duyulan bir süreçtir. Ayrıca, test otomasyon araçlarını kullanabilmek için uygulamayı test eden kişinin scripting dilleri ve test otomasyon araçları hakkında derin bilgiye sahip olması gerekmektedir. Web test araçlarının teknik gereksinimlerini ortadan kaldırmak ve teknik olmayan bir kişinin dahi web uygulamalarını test edebilmesi için, bu tez çalışmasında otomatik web test aracı olan ATCGES-WEB'yi tasarladık. Bu araç sadece web uygulamalarındaki sayfaların içeriklerini ve uygulamanın İngilizce yazılmış test dökümanını kullanarak test script kodları üreterek, üretilen test script kodlarını koşabilir bir yapıya sahiptir. Ayrıca önerilen sistem test script kodları tarafından kapsanmayan sayfa içeriğindeki elemanların raporlanmasını yapmaktadır. Böylelikle, uygulamayı test eden kişi sayfa içerisinde test edilebilir bütün elemanların kapsandığından emin olmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of Web 2.0, the trend in application development has moved from desktop applications towards to web applications. Although there are different ways of testing web applications such as record/replay systems and manual testing, the common practice of web testing is accomplished by manually implementing test script codes from test cases written in software test documents and then run them on test automation tools. Implementation of test script codes is time-consuming process and also requires technical knowledge. To use test automation tools software testers require to have deep knowledge of scripting language and experience of web testing tools. To eliminate technical requirements of web testing tools and enable even non-technical people test web applications, in thesis we propose an automatic web testing tool ATCGES-WEB that automatically generates and runs test scripts by just using page contents and test cases written in English. The proposed tool also reports uncovered DOM elements on pages to software tester in order to be sure that all testable DOM elements are processed.