Hatay ili elma ağaçlarının odun dokusunda zararlı lepıdopter türlerin yayılış alanlarının ve popülasyon değişimlerinin belirlenmesi
Determination of distribution and population density of pests of lepidoptera species on wood tissue of apple trees in Hatay province
  1. Tez No: 380328
  2. Yazar: AYLİN ILDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA CAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünyada en fazla yetiştiriciliği yapılan meyve türlerinden biri olan elmanın çok sayıda zararlısı bulunmaktadır. Bunlardan özellikle odun dokusunda zararlı olan türler elmanın fidan dönemlerinde ölümlere neden olabilmektedir. Yapılan surveylerde Hatay ili elma alanlarında, ağaçların gövde ve dallarında, bahçelere göre değişen yoğunluklarda zararlanmalar gözlemlenmiştir. Hatay ilinde yapılan bu çalışmada, elma yetiştirme alanlarında bulunan ve elmanın odun dokusunda zararlı lepidopter türlerin belirlenmesine çalışılmıştır. Hatay'ın Kumlu, Harbiye ve Yayladağı ilçelerinde, daha çok bodur elma çeşitlerinden tesis edilen elma bahçelerinde 2013 ve 2104 yıllarında, nisan ve ekim ayları arasında yürütülen bu çalışmada ışık ve besin tuzakları kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, Zeuzera pyrina (L.) (Lepidoptera, Cossidae) ve Synanthedon myopaeformis (Bork.) (Lepidoptera, Sesiidae)'in farklı bahçelerde ve farklı popülasyon yoğunluklarında olduğu belirlenmiştir. Yayladağı ilçesinde farklı bahçelerde kullanılan besi tuzaklarında S. syriaca Spatenka, 2001 (Lepidoptera, Sesiidae) türünün çok sayıda bireyi elde edilmiştir. Konukçusu henüz belli olmayan bu türün elmada zararlı olma olasılığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Apple is one of the most cultivated fruit species in the world, and and it has many insect pests. Pest species that are particularly harmful in the wood tissue can cause death in seedling period of apple. With surveys, damage was observed at different rates, depending on orchards, on trunk and branches of apples trees in Hatay province. In this study, lepidopteran pest species causing damage in wood tissue of apple trees in in the region were determined. The study was conducted in Kumlu, Harbiye and Yayladağı districts in which mostly varieties of dwarf apple are grown, and samplings and observations were done by using light and nutrient traps between April and October in 2013 and 2014. According to the results of the study, Zeuzera pyrina (L.) (Lepidoptera: Cossidae) and Synanthedon myopaeformis (Bork.) (Lepidoptera: Sesiidae) were found in different apple orchards at various population densities. Many individuals of S. syriaca Spatenka, 2001 (Lepidoptera, Sesiidae) were obtained in nutrient traps used in different orchards in Yayladağı. The host of this species is uncertain yet and it is thought likely to be harmful on apple.