Tekstil sanayisinde kullanılan çeşitli ipliklerin metal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of metal contents of various fibers used in textile industry
- Tez No: 380329
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tekstil ipliklerinde metal türlerinin ve miktarlarının doğru bir şekilde tayin edilmesi son derece önemlidir. Dünyanın birçok ülkesinde tekstil ipliklerindeki metal türlerinin ve miktarlarının belirlenmesi ile ilgili çalışmalar yapılırken, Türkiye'de sadece yün örneklerinde benzer bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ile Gaziantep-Kahramanmaraş bölgelerinden temin edilen tekstil ipliklerindeki metal türlerinin ve miktarlarının tayini yapılarak bu eksiklik giderilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, tekstil sanayisinde kullanılan farklı renklerdeki (kırmızı, beyaz, yeşil, mavi, sarı, turuncu, siyah, kahverengi, mor, pembe, lacivert, bordo, bej, gri) çeşitli ipliklerin (pamuk, akrilik, polyester, naylon, viskon, polipropilen) Al, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Tl, Zn gibi metallerin miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of the amounts of metal species in textile fibers is very important. In the literature, there are a number of studies related to metal species in textile materials. However, similar studies have not been published in Turkey. There is only one study related to the content of metal in wool samples. The textile samples were collected from the various textile plants in Gaziantep-Kahramanmaraş. In this study, the concentrations of metals (Al, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Tl, Zn) in various textile fibers (cotton, acrylic, polyester, nylon, viscose, polypropylene) of different colors (red, white, green, blue, yellow, orange, black, brown, purble, pink, navy, burgundy, beige, grey) were determined.