Tiamin'in antinosiseptif etkisinde Nitrik Oksit'in (No) rolü
- Tez No: 38033
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, farede p-Benzokinon (p-BK) ile oluşturulan kıvranma aljezisinde tiamin ve morfinin oluşturduğu % anti- nosiseptif aktivitede endojen nitrik oksitin rolU araştırılmıştır. Tiamin (0.11 mg.kg-1), morfin (0. 13 mg.kg-1), L-arjinin (50 mg.kg-1), L-NG-nitro-arjinin metil ester (L-NAME, 75 mg.kg"1) ve metilen mavisi (MM, 40 mg.kg-1)'nin p-BK kıvranma aljezisindeki etkileri tek baslarına ve birbirleriyle kombine edilerek denenmiştir. Sonuç olarak, tiamin, morfin ve L-arjininin antinosisepsiyon oluştururken, metilen mavisi hiperaljezi meydana getirmiş tir. Metilen mavisi, tiamin ve morfin ile kombine edildiğin de, metilen mavisinin hiperaljezik etkisi, guanilat siklaz aktivasyonunun indüklenmesine bağlı alarak tamamen ortadan kalmıştır. Bu da tiaminln antinosiseptif etkisinin L-arjini- ni/NO-sGMP yolağının rolüne dair bir kanıt sayılabilir.
Özet (Çeviri)
- 76 - SUMMARY In this study, the role of endogenous nitric oxide in % antinociceptive activity of tiamine and morphine has been investigated by p-benzoquinone (p-BQ) induced writhing algesia model in mice. The effects of tiamine (0.11 mg.kg-1),morphine(0. 13 mg.kg-1), L-arginine (50 mg.kg-1), ISF-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME, 75 mg.kg-1) and methylene blue (MB 40 mg.kg-1) in the abdominal constriction of mice induced by p-BQ, were evaluated by s.c. administrations of single and' duplicate combinations. As a result, tiamine, morphine and L-arginine were induced antinociception while methylene blue caused hyperalgesia. The hyperalgesic effect of methylene blue was totally abolished when combined with tiamine and morphine, by the production of guanylate cyclase activation. Evidently, it is taken into account that L-arginine/NO-cGMP pathway was involving the antinociceptive effect of tiamine.