M. graeca (L.) benth., M. myrtıfolıa boıss. & hohen. ve M. frutıcosa (L.) druce (Lamiaceae) türlerinin uçucu yağ ve flavonoid içeriklerinin türler arası ve çevresel varyasyonlarının belirlenmesi, kemotaksonomik karakter olarak kullanılabilirliklerinin tespiti
Determination of intraspecific and enviromental variationsin volatila oil and flavonoid contents of M. graeca (L.) benth., M. myrtifolia boiss. &hohen. and M. fruticosa (L.) druce (Lamiaceae) species and determination of usability of them as chemotaxonomic markers
  1. Tez No: 380347
  2. Yazar: MELDA DELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez kapsamında, Hatay'da yayılış gösteren, taksonomik açıdan tartışmalı ve halk tıbbında sıklıkla kullanılan M. graeca (L.) Benth., M. myrtifolia Boiss. & Hohen. ve M. fruticosa (L.) Druce türlerinin uçucu yağ ve flavonoid içerikleri belirlenmiştir. Türler arası, habitata bağlı ve yıllara göre varyasyonların olup olmadığını anlamak için her bir tür için iki farklı habitat ve iki farklı yıla ait örnekler incelenmiştir. M. myrtifolia ve M. graeca'nın flavonoid profilleri, morfolojik benzerliklerine paralel olarak oldukça benzerdir. Buna karşın, M. fruticosa'nın flavonoid profili diğer iki türden farklıdır. Bu bulgu, söz konusu türün son yıllarda başka Clinopodium serpyllifolium (M. Bieb.) Kuntze olarak başka bir cinse aktarılması kararını desteklemektedir. Uçucu yağ bileşimleri habitata göre farklılık göstermektedir. Ancak başlıca maddeler, değişik oranlarda bulunsalar da genellikle tüm habitatlarda ortaktır. Flavonoid profilleri ise kalitatif açıdan değişken değildir. Buradan yola çıkarak, bu grup için, özellikle flavonoidlerin morfolojik karakterlere yardımcı taksonomik karakterler olarak faydalı olabileceklerini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, volatile oil and flavonoid contents of M. graeca (L.) Benth.,M. myrtifolia Boiss. & Hohen. and M. fruticosa (L.) Druce species which are distributed in Hatay and used widely in ethnomedicine are determined. In order to assess whether there are intraspecific, habitat and years dependent variations samples of two habitats and two years for each species are investigated. Parallel to their morphologic similarities, flavonoid profiles of M. myrtifoliaand M. graeca is quite similar. Where as, flavonoid profile of M. fruticosa is different from other two species. This finding, supports the decision of transferring M. fruticosato another genus as Clinopodium serpyllifolium (M. Bieb.) Kuntze. Volatile oil content is variable depending on habitats. However, the main components are found in all habitats while they are existing in various proportions.Where as flavonoid content of the species is qualitatively stabile. Based on this, we can conclude that, mainlyflavonoids would be useful as auxiliary taxonomic characters with morphologic ones.