Gediz deltasında adi tosbağa, Testudo graeca Linnaeus 1758, (Reptilia:Testudinidae) popülasyon durumu ve korunması
Population status and conservation of Testudo graeca Linnaeus 1758, (Reptilia:Testudinidae) in Gediz delta
- Tez No: 488251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Gediz Deltası'nda yaşayan Adi Tosbağa, Testudo graeca'nın dağılımı, habitat tercihi ve popülasyon dinamiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 2015 - 2017 yılları arasında aralıklarla toplam 62 gün arazi çalışması yapılmış ve 114 birey (20 juvenil, 62 erkek ve 32 dişi) gözlenmiştir. Gediz Deltası'nda Adi Tosbağa'nın ortalama Karapas Doğrusal Uzunluğu juvenillerde 94,3 mm ± (SD) 31,33, erkeklerde 190,9 mm ±18,7, dişilerde 205,2 mm ± 18,15 olarak ölçülmüştür. Popülasyonun genel olarak erkek eğilimli (1,93) olduğu gözlenmiştir. 2015-2017 yılları arasında popülasyon büyüklüğü sırasıyla 136 (SE=34,57), 102 (55,98) ve 51 (8,22) birey olarak hesaplanmıştır. Ortalama yakalanma olasılığı 1,47±0,7 ve hayatta kalma oranı 0,93±0,02'dır. Popülasyon yoğunluğu yıllara göre sırasıyla 5,6 4,6 ve 2,1 birey/ha olarak hesaplanmıştır. Gözlenen bireylerin % 26,49 karapas, % 15,89 plastronda olmak üzere toplam % 36'sında çeşitli nedenlerden dolayı yaralanmalar olduğu tespit edilmiştir. Sazlıgöl'de bireyler ilkbahar aylarında genellikle yamaçlarda gözlenirken, yaz aylarında ise su kenarlarındaki düzlük alanları tercih etmektedir. Deltada türün tehdit eden başlıca etkenlerin (1) anız yakımı, (2) tarım faaliyetleri, (3) kentleşme ve (4) evcil hayvan olarak kullanılma olduğu arazide tespit edilmiştir. Türün popülasyonunu devamlılığına yönelik öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the distribution, habitat preferences, and population dynamics of Testudo graeca in Gediz Delta. Between 2015 and 2017, 62 days of fieldwork has been completed and 114 individuals ( 20 juvenile, 62 male and 32 female) were observed. In Gediz Delta, average Carapas Straight Lenght of Testudo graeca is measured 94,3 mm ± (SD) 31,33 in juveniles, 190,9 mm ±18.47 in males, and 205,2 mm ± 18,15 in females. Population is male-biased (1,93 m/f) according to observations. Population size between 2015-2017 is calculated as 136 (SE=34,57), 102 (SE=55,98), 51 (SE=8,22) individuals in order, and per hectare 5,6 4,6 and 2,1 individual/hectare in order. Average capture possibility is 1,47±0,7 and survival rate is 0,93±0,02. Among observed individuals, 36 % of them have at least one injury, 26,49 % of them were carapas injuries, and 15,89 % of them were plastron injuries. The Sazlıgöl population of the species were observed around hillside during spring while summer become, the individuals choose close lake side. The main threats of this species in Gediz Delta that were observed in field work is considered as (1) stubble burning, (2) agricultural activities, (3) urbanization and (4) petting. Propositions about sustainability of this species population are also discussed.