Kırıkhan (Hatay) ilçesi miksomisetlerinin (myxomycota) araştırılması
Investigation of myxomycetes (myxomycota) in Kirikhan (Hatay)
- Tez No: 380349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma 2012-2014 yılları arasında, Kırıkhan ilçesinde 10 ayrı istasyondan toplanan numuneler üzerinde yapılmıştır. Örnekler; ağaç kabukları, yaprak, çürümüş veya çürümemiş bitkisel materyallerden elde edilmiştir. Toplanan numunelere nem odası tekniği uygulanmış ve miksomiset sporoforları geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca doğal ortamında gelişmiş olan miksomisetlerde toplanmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu elde edilen örneklerden 10 familyaya ait 22 cinste toplam 45 tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerden 2 tür Türkiye için yeni kayıt olup, Türkiye Miksobiotasına ilave edilmiştir. Bu taksonlar; Paradiacheopsis longipes Hoof & Nann.-Bremek. ve Symphytocarpus amaurochaetoides Nann-Bremek' tir.
Özet (Çeviri)
This study has been made on the specimens which were obtained from 10 differen station areas of Kırıkhan and environment in 2012-2014. The samples were acquired from barks of trees, leaves and or the materials of decayed trees. These materials were employed the Moist Chamber Culture and it was tried to develop myxomycetes sporophore. In addition myxomycetes which grew up in its natural environment were obtained. As a result of field and laboratory studies 45 taxa belonging to 10 families and 22 genera were identified, 2 taxa of these taxa have been recorded for the first time for Turkey, and they were added to the Turkish Myxobiota. This new records are; Paradiacheopsis longipes Hoof & Nann.-Bremek. and Symphytocarpus amaurochaetoides Nann-Bremek