Amik ovası topraklarında GC/MS ve LC/MS/MS cihazı ile pestisit analizi
Pesticides analysis with GC/MS and LC/MS/MS devices in the plain of Amik's lands
- Tez No: 380350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL SANGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pestisitler, genellikle bitkilere zarar veren böcekleri, mikroorganizmaları ve diğer zararlıları yok etmek için kullanılan kimyasal maddelerdir. Pestisit kullanımı ile ürünlerin veriminde artış olmasına karşın, çevre ve insan sağlığı yönünden potansiyel olumsuz etkileride bulunmaktadır. Pestisit kalıntılarının toprağa, suya, havaya ve üretilen gıdalara bulaşarak onları kirletmesi ve bunun sonucunda da insan sağlığı üzerinde akut veya kronik etki yapmaktadır. İlacın solunması, ağız yoluyla veya deriden absorbsiyon ile akut, ilaç kalıntılarını içeren bitkisel ve hayvansal besin maddelerinin yenmesi suretiyle de kronik zehirlenmeler meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada Amik Ovasında bulunan toprakların pestisit analizi yapılması amaçlanmıştır. Amik Ovası, zirai potansiyeli çok yüksek kalın bir alüvoyal toprak tabakası ile kaplı olup, aynı zamanda Hatay'ın en büyük toprak düzlüğünü oluşturur. Toprak örnekleri önce QuEcheRs metodu ile ekstrasiyon işleminden geçirilmiş, daha sonra ise GC/MS ve LC/MS/MS cihazı ile analiz edilmiştir. Aynı zamanda alınan toprak örneklerinin pH, iletkenlik, kireç miktarı ve nem miktarları da incelenmiştir. Çıkan sonuçların değerlendirilmesi ile toprakta uzun yıllar boyunca biriken pestisit yoğunluğunun bilinçsizce kullanımdan kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Toprak analizleri sonucunda 10 farklı pestisit çeşidinin kalıntısı tespit edilmiştir. Bunlar, Imidacloprid, epoxiconazole, metolachlor, tebuconazole, dimethomorph, clothianidin, captan, acetoclor, triflualin ve 4,4-DDT'dir. Bu pestisitlerden özellikle 4,4-DDT adlı pestisitin 1985 yılında yasaklanmış olmasına rağmen önemli miktarda bulunması dikkat çekmiştir. Bu çalışmadaki temel amaç Amik Ovası üzerinde tarımsal amaçlı kullanılan topraklarda pestisitlerin fazlasının belirlenmesi zirai ilaç kullanan çiftçileri uyarmak ve toprak kirliliğinin tesbitini yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Pesticides are chemical substances which used to exterminated to plants damaging insects, microorganisms and other pests. Despite the product yields are increase with the pesticides use, there are also environmental and human health in terms of potential effects. Pesticide residues contaminate soil, water, air and foods and pollute them so this is cause on the human health acude or chronic effects. Inhalation of the drug, ingestion of the drug or if drug contact with the skin these will be cause with acude poisoning and if drug residue contains vegetable and animal foods eat by the humans, chronic poisoning may ocur. In this study, we aimed to analysis pesticides in the plain of Amik's lands. Plain of Amik covered with thick land layer so it has got very high agricultural potential. At the same time it is the ground level of province's largest plain.In this study we first extraction the land samples with QuEcheRs methods. Then analysis lands with GC/MS and LC/MS/MS devices to find pesticides. At the same time in this study this samples's pH, conductivity, amount of lime, amount of humidity results were studied. With the evolution of results, we found pesticides density in the land accumulated over many years and also we ascertain that unconsciously pesticide use. With the result of land analysis we detected 10 different pesticides type. These are ; Imidacloprid, epoxiconazole, metalaclor, tebuconazole, dimethomorph, clothianidin, captan, acetochlor, triflualin and 4,4-DDT. Of these especially 4,4-DDT is very important. Because despite banned in 1985 this pesticide measured with significant amount in the samples. The main objective of this work, the pesticides used for agricultural purpose in Amik lands were in the extreme values. So over the pesticides remain the lands and with this study we warn farmers and we decided to detection of soil contamination.