6 şubat depremlerinin tarımsal üretime etkileri Hatay ili Kırıkhan ilçesi örneği
The effects of the february 6, earthquakes on agricultural production: The case of Kırıkhan district, Hatay province
- Tez No: 915886
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ PARLAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle sık sık depremlerle karşılaşan bir ülkedir. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler, 11 ilde birçok insanın hayatını kaybetmesine, sosyal ve fiziksel yıkıma yol açmıştır. Bu çalışma ile 6 Şubat depremlerinin tarımsal üretime etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda Hatay ili Kırıkhan ilçesinde tarımsal faaliyet yapan işletmelerin sosyo-ekonomik yapıları, üretim durumları, girdi tedariğinden pazarlama aşamasına kadar depremlerin etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ana materyalini Kırıkhan ilçesinde faaliyet gösteren 64 tarım işletmesinden anket yoluyla alınan veriler oluşturmaktadır. Anketle toplanan veriler frekans tablolarıyla özetlenerek, %hesaplamaları yapılmıştır. Sonuç olarak, depremlerin bitkisel üretim desenini değiştirmediği, genel olarak hayvan varlığındaki çok az bir azalma olduğu belirlenmiştir. Depremlerin alet makine varlığı üzerine de etkisinin fazla olmadığı bu nedenle alet makine eksikliğinden kaynaklanabilecek bir aksamanın yaşanmayacağı tahmin edilmektedir. Bununla birlikte depremlerden sonra girdi tedarik zincirinde, fiyatlarda, pazarlamada yaşanan sıkıntılar artmıştır. Bu kapsamda girdi tedariği ve pazarlama konusunda verilecek destekler depremlerin üreticiler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country that frequently experiences earthquakes due to its geographical location. On February 6, 2023, earthquakes with magnitudes of 7.7 and 7.6 centered in the Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş province caused the deaths of many people in 11 provinces and social and physical destruction. This study examined the effects of the February 6 earthquakes on agricultural production. In this context, the socio-economic structures of agricultural enterprises in Kırıkhan district of Hatay province, their production status, and the effects of earthquakes from input supply to marketing were examined. The main material of the study consists of data obtained through a survey from 64 agricultural enterprises operating in Kırıkhan district. The data collected through the survey were summarized with frequency tables and percentage calculations were made. As a result, it was determined that earthquakes did not change the crop production pattern, and there was a slight decrease in animal abundance in general. It is estimated that earthquakes do not have much effect on equipment and machinery availability, and therefore there will be no disruptions due to equipment and machinery shortages. However, after the earthquakes, problems in the input supply chain, prices and marketing have increased. In this context, support for input supply and marketing can reduce the negative effects of earthquakes on producers.