Yem katkısı selülaz enzimlerini üreten termofilik Bacillus suşlarının izolasyonu ve enzimlerin kısmi karakterizasyonu
Isolation of feed additive cellulase producing thermophilic Bacillus strains and partial characterization of the enzymes
  1. Tez No: 380357
  2. Yazar: HARUN REŞİT KILIÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ DEVRİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Düziçi sınırları içerisinde bulunan Haruniye Kaplıcasından toplanan toprak numunelerinden üç adet termofilik Bacillus sp. izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzolatlar sırasıyla Bacillus sp HR-1, HR-2 ve HR-3 olarak isimlendirilmişlerdir. Selülaz üretimi, üreme periyodunun başlangıcından itibaren HR-1 ve HR-2 izolatları için 72. saatte, HR-3 izolatı için ise 24. saatte maksimum düzeye çıkmıştır. HR-1 ve HR-2 selülazları optimum aktivitelerini 60 °C'de gösterirken, HR-3 selülazı 70 °C'de göstermiştir. Bununla birlikte HR-1 ve HR-3 selülazları optimum aktivitelerini pH 5.0'de gösterirken, HR-2 selülazı pH 4.0'de göstermiştir. Her üç enzim de 60 °C'de 30 dakika muhafaza edildiklerinde aktivitelerinin tamamını korurken, daha yüksek sıcaklık değerlerinde 30 dakika inkübasyon sonucunda aktivitelerini kaybetmeye başlamışlardır. HR-1, HR-2 ve HR-3 bakterilerinin enzimlerine ait spesifik aktiviteler 55 °C'de sırasıyla 34.1, 67.8 ve 112.3 U/mg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, three thermophilic Bacillus strains were isolated from the soil samples collected from the Haruniye Thermal Spring located in Düziçi. The isolates were entitled as Bacillus sp. HR-1, HR-2, and HR-3, respectively. The maximum productions of cellulases were revealed at 72nd hour of incubation period for HR-1 and HR-2 strains, and at 24th hour of incubation period for HR-3 strain, respectively. The optimum enzyme activity was observed at 70 °C for HR-3 cellulase, whereas at 60 °C for HR-1 and HR-2 cellulases. On the other hand, optimum pH value for HR-2 cellulase was 4.0, whereas 5.0 for HR-1 and HR-3 cellulases. All enzymes protected their activities after pre-incubation at 60 °C for 30 min, but they begin to decrease after pre-incubation at higher temperature values. The specific activities of HR-1, HR-2, and HR-3 bacterial cellulases were 34.1, 67.8 and 112.3 U/mg at 55 °C, respectively.