Α-amilaz enzimlerini üreten termofilik Bacillus suşlarının izolasyonu ve enzimlerin kısmi karakterizasyonu
Isolation of α-amylase producing thermophilic Bacillus strains and partial characterization of the enzymes
- Tez No: 380356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ DEVRİM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Erzin sınırları içerisinde bulunan Burnaz Çayı kıyı kesimlerinden toplanan toprak numunelerinden üç adet termofilik Bacillus sp. izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Bakteriler sırasıyla Bacillus sp. CT1, CT2 ve CT3 olarak isimlendirilmişlerdir. Bakterilerce α-amilaz üretimi CT1 suşu için 60°C, CT2 ve CT3 suşları için ise 80°C'de maksimum düzeye çıkmıştır. CT1 α-amilazı optimum aktivitesini 90°C, CT2 ve CT3 α-amilazları ise 60°C'de göstermişlerdir. Yine CT2 α-amilazı optimum aktivitesini pH 7.0'da, CT1 ve CT3 α-amilazları ise pH 8.0'de göstermişlerdir. CT1, CT2 ve CT3 bakterilerinin α-amilazlarına ait spesifik aktiviteler 55°C'de sırasıyla 317.6, 113.3 ve 362.7 U/mg olarak gerçekleşmiştir. Enzimlerin moleküler ağırlıkları zymogram analizi ile CT1 ve CT3 α-amilazları için 65 kDa, CT2 α-amilazı için ise 38 kDa olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, three thermophilic Bacillus strains were isolated from the soil samples collected from the coast sediments of the Burnaz Stream located in Erzin. The isolates were entitled as Bacillus sp. CT1, CT2, and CT3, respectively. The maximum α-amylase production was revealed at 60°C for CT1 strain, and at 80°C for CT2 and CT3 strains, respectively. The optimum enzyme activity was observed at 90°C for CT1 α-amylase, where as at 60°C for CT2 and CT3 α-amylases. On the other hand, optimum pH value for CT2 α-amylase was 7.0, where as 8.0 for CT1 and CT3 α-amylases. The specific activities of CT1, CT2, and CT3 bacterial amylases were 317.6, 113.3 and 362.7 U/mg at 55°C, respectively. The estimated molecular weight of CT1 and CT3 α-amylase was 65 kDa, and for CT2 α-amylase was 38 kDa by zymogram analysis.