Yumurtacı tavuk karma yemlerine farklı multi-enzim katkısının verim performansı ve yumurta kalite özelliklerine etkisi
The effect of dietary supplementation of different multi-enzymes on production performance and egg quality characteristics in laying hens
- Tez No: 567032
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı düzeylerde tahıl içeren yumurtacı tavuk karma yemlerine iki farklı multi-enzim katkısının tavukların verim performansı ile yumurta kalite özelliklerine olan etkilerini belirlemektir. Araştırmada; toplam 225 adet, 24 haftalık yaştaki yumurtacı tavuklar (Atak-S), 10 hafta süresince 3 gruba ayrılmıştır. Her grupta 5 tekkerür ve her tekkerürde 15 tavuk bulundurulmuştur. Kontrol grubu temel rasyon (katkısız) ile beslenirken multi-enzim grupları temel rasyonlarına sırasıyla % 0.1 Enzim-A (ksilanaz, ß-glukanaz, selülaz, a-amilaz ve proteaz) ve % 0.05 Enzim-B (ksilanaz, ß-glükanaz) eklenmiştir. Performans verileri ve yumurta kalitesi parametreleri deneme boyunca haftalık olarak tespit edilmiştir. Karma yemlere multi-enzim takviyesi denemenin farklı haftalarında yumurta şekil indeksini, yumurta sarısı indeksini ve yumurta sarısı rengini (L ve a) önemli ölçüde değiştirmiştir (P0.05). Benzer şekilde karma yemlere ilave edilen multi-enzimlerin yumurta özgül ağırlığı, yumurta kabuğu kalınlığı, yumurta kabuk oranı, yumurta ak indeksi ile Haugh birimi üzerine herhangi bir önemli etki yaratmadığı saptanmıştır (P>0.05). Sonuç olarak, yumurtacı tavuk karma yemlerine 24-33 haftalık yaşlar arası dönemlerde eklenen farklı yapıdaki multi-enzim ilavelerinin tavukların performans özelliklerini etkilemediği, bazı yumurta kalite özellikleri üzerine ise kısmi değişikliklere neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of dietary addition of multi-enzymes in different source of grains based diets on performance and egg quality characteristics of laying hens. A total of 225, 24 weeks of old laying hens (Atak-S) were divided into 3 treatments with 5 replicates and 15 hens per replicate for 10 weeks. The control group was fed basal diet (without any supplementation) and treatment groups were fed basal diet supplemented 0.1% Enzyme-A (xylanase, ß-glucanase, cellulase, α-amilase and protease) and 0.05 % Enzyme-B (xylanase, ß-glucanase). Performance and egg quality parameters were checked weekly throughout the experiment. Dietary multi-enzymes supplementation significantly changed the shape index, yolk index and yolk color (L and a) at different weeks of trial (P0.05). In addition, dietary addition two types of multi-enzymes did not effect the egg specific gravity, eggshell thickness, eggshell rate, albumen index, Haugh units (P>0.05). As a result, it was determined that the addition of multi-enzyme additions to the laying hens of the hens between 24-33 weeks of age did not affect the performance parameters, but caused limited changes on some egg quality characteristics.