Temel nükleon-nükleon etkileşmeli potansiyel kullanılarak füzyon reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of the fusion reactions using basic nucleon - nucleon interaction potential
  1. Tez No: 380360
  2. Yazar: ONUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Nükleer Füzyon'dan açığa çıkan enerji, gelecekte insanların ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir. Bu çalışmada, Füzyon enerji üretiminde kullanılabilecek, 2H ve 3H hafif, çekirdeklerin taban durum özellikleri Skyrme - Hartree – Fock yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca, denge öncesi nükleer reaksiyon tesir kesitlerinin hesaplanmasında kullanılan başlangıç eksiton sayıları, literatürden farklı olarak Tel ve arkadaşlarının önerdiği bir yöntemle hesaplandı. Bu yöntemde, 2H ve 3H çekirdeklerinin nötron ve proton yoğunlukları iki-cisim nükleon-nükleon etkileşmesini temsil eden SKM* ve S3 parametre grubu kullanılarak elde edildi. Elde edilen sonuçlar literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırılarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In the future, energy coming from nuclear fusion can be used to the needs of people. In this study, ground state features of the 2H and 3H nucleus which most widely used in fusion energy research have been investigated by using Skyrme, Hartree–Fock method. The evaluated therotical results have been compared with and analysied. For the target nucleus of 2H and 3H initial exciton numbers for models used to obtain the effect cross section of the neutron emission spectra were calculated through a method offered by Tel et al. In this method, in a different way from the literature, neutron and proton density of the target nucleus was obtained from the Hartree-Fock approach using SKM* ve S3 Skyrme type parameters. The obtained results were analyzed.