Farklı baş tiplerindeki kroniyofasiyal morfolojinin doğal baş postürü dikkate alınarak değerlendirilmesi
The Evaluation of the craniofacial morphology in different head types regarding natural head and neck postures
  1. Tez No: 38037
  2. Yazar: T. UFUK TOYGAR MEMİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hiperbrakisefal, Brakisefal, Mezosefal ve Dolikosefal baş tiplerine sahip bireylerin kraniyofasiyal morfolojilerini, doğal baş ve boyun postürlerini dikkate alarak incelemeyi amaçladığımız çalışmamızda, materyalimizi yaşları 19 ile 29 yıl arasında değişen 62'si kız, 52'si erkek olmak üzere 114 bireyin posteroanterior ve doğal baş konumunda alınmış lateral sefalometrik filmleri oluşturmuştur. Cinsiyeti dikkate alarak dört baş tipinin kraniyofasiyal morfolojileri ve doğal baş-boyun postürleri 65 özellik kullanılarak incelenmiştir. Çalışmamızda istatistiksel değerlendirme;“Faktöriyel Düzende Varyans Analizi”ve“Duncan Testi”yanında 114 kişilik toplam materyalimizde ve her iki cins için ayrı ayrı olmak üzere baş tiplerine göre oluşturulmuş sekiz alt grupta kraniyal taban açısı, V-Bo/N-Ba oranı, sefalik indeks, maksimum uzunluk ve genişlik ölçümleri ile kraniyofasiyal ve postüral parametreler arasında yürütülen“Korelasyon Analizi”ile yapılmıştır. Bulgularımız; intrakraniyal ve ekstrakraniyal referans düzlemlerine göre incelendiğinde, baş boyutlarının kraniyofasiyal morfoloji ve postür ile ilişkili olduğunu ancak sefalik indeks kullanılarak baş tipleri belirlendiğinde, sefalik indeks değerine bu boyutların katkısındaki varyasyonlar yüzünden kraniyofasiyal morfolojide belirgin farklar saptanmadığını, bireylerin doğal baş ve boyun postürieri değerlendirilirken baş ve servikal kolon ilişkisinde yine cinsiyet ve baş boyutlarına göre değişen farklı anatomik özelliklerin olabileceğinin göz önüne alınması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the craniofacial morphology of individuals with Hiperbrachycephal, Brachycephal, Mesocephal and Dolichocephal head types, regarding their natural head and neck postures. The sample comprised posteroanterior and lateral cephalometric radiographs taken at the natural head position of 1 14 subjects at the range of 19-29 years of age. Craniofacial morphology and natural head and neck postures of four head types were assessed concerning sex differences, using 65 characteristics. Statistical evaluation was carried out on the main sample of 114 subjects and on eight subgroups defined according to head types and sex differences, using correlation analysis between cranial base angle, V-Bo/N-Ba proportion, cephalic index, maximum width and length measurements and craniofacial and postural parameters, besides ANOVA and Duncan test. Our findings showed that the head sizes were considerably associated with craniofacial morphology when evaluated using both intra and extra cranial reference planes, but when head types were classified according to cephalic index, no significant difference was found between craniofacial morphologies because of the variations of the effects of these sizes on cephalic index. Thus, this shows that one may confront different anatomic characteristics of head and cervical column relationship due to sex differences and head size while evaluating natural head and neck posture.