Eroin bağımlılarının kişilik ve sosyodemografik özellikleri
  1. Tez No: 38038
  2. Yazar: BEYHAN GÜLKAN (COŞKUN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT ÇÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Çalışmamız, eroin bağımlılarında kişilik özelliklerini ve sosyo- demografîk özellikleri saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deney grubu için hastalar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezin (AMATEM)'den, kontrol grubu ise orta ve yüksek öğretimde okuyan öğrenciler ile işçi olarak çalışan üyelerden seçilmiştir. Her iki gruba sosyo-demografik verileri sağlamak, ailesel özellikleri ve aile tutumlarım araştırmak, bağımlı grupta kullandıkları uyuşturucu maddeye yönelik bilgileri değerlendirmek, eğer varsa suçla ilgili verileri toplamak amacıyla geniş bir bilgi formu uygulanmıştır. Hasta grubuna kişilik özelliklerini değerlendirmek amacıyla ayrıca MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri) testi uygulanmıştır. Hastaların MMPI testinden elde edilen profilleri tek tek incelendiğinde, hastaların % 70'inde bir kişilik bozukluğu, % 4'ünde psikoz saptanmış olup % 26'sı da normal sınırlar içinde değerlendirilmiştir. Kişilik bozukluklarını kendi alt grupları içinde değerlendirdiğimizde de % 57.14 oranında Paranoid kişilik, % 17#14 oranında Affektif (siklotimik) kişilik %8.57 oranında psikopatik kişilik, %8.57 oranında Şizoid kişilik, %5.71 oranında Borderline kişilik ve %2.85 oranında da Histrionik kişilik saptanmıştır.Hastalardan elde edilen MMPI profillerini ortak bir profilde toplayıp incelediğinizde erkek hastaların ortak profillerinde Pa (Paranoya) klinik skalasının 70T değerinden yüksek olarak bulunduğunu görmekteyiz. {Cadın hastalarımızın sayıca az olmasından dolayı bir genelleme yapamamaktayız. Ancak bir fikir vermesi açısından incelediğimizde kadın hastaların ortak profillerinde de klinik alt test skalalarından Ma (Hipomani) ve Pa (Paranoya) alt testinin 70T değerine oldukça yaklaşan bir değerde olduğunu görmekteyiz. Sosyodemografik verilerin sonuçlarına göre; - Hastaların yaş ortalaması 34.88±7.38, büyük çoğunluğu erkek (%90) ve öğrenim durumları açısından da büyük çoğunluğun ilkokul mezunu olduğu görülmektedir. - Hastaların (bağımlıların) çoğunun medeni hali evlidir. - Bağımlıların çoğunluğunun üçüncü çocuk olduğu, ikinci sırada da birinci çocuk konumunda olanların bulunduğu görülmüştür. Gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. - Çoğunluğu anne, baba ve kardeşleriyle birlikte yaşamaktadır. - Meslek olarak esnaf veya zanaatkarlar ilk sırada iken, sigortalı ve sigortasız işçiler ikinci sırada yer almaktadır. Mesleki faaliyetlerinin durumu açısından çoğunluğunun çalışmadığı, işini tamamen bıraktığı tespit edilmiştir. Bağımlıların çoğunluğu orta sosyo-ekonomik düzeydedir.Babalarında %50 oranında alkol ve/veya uyuşturucu madde kullanımının olduğu saptanmıştır. Babasında madde kullanımı olanların madde kullanmaya daha erken yaşta başladıkları görülmüştür. Kardeşlerinde %56 oranında alkol ve/veya uyuşturucu madde kullanımı olduğu saptanmıştır. - Yalan akrabalarında da %62 oranında alkol ve/veya uyuşturucu madde kullanımı olduğu saptanmıştır. - Uyuşturucu madde kullanmaya başlama yaşı ortalama 19 olarak tespit edilmiştir. Hastaların %78'i madde kullanımına esrarla başlamışlardır ve yine %90'ı ilk defa arkadaş grubu ile kullanmışlar, denemişlerdir. - %72'sinin madde kullanmaya merak, özenti nedeniyle, %56'sının arkadaşlarının ısrarı ve arkadaş çevrelerine uyum sağlamak için başladıkları görülmüştür. - Kullanma yolu olarak damar ve burun yolunu tercih eden bağımlıların aynı zamanda %74'ünün sabıka kaydının olduğu tespit edilmiştir. Adli sorunlarla karşılaşma açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. İşlenen suçların %50'si bağımlılıkla ilgili suçlardır. - İntihar girişimi açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bağımlı grubun kontrol grubuna göre 5 kat fazla intihar girişimi olduğu tespit edilmiştir.Dayak (dövme) olayı fiziksel istismar ve aile içi agresyonun varlığı açısından değerlendirildiğinde hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı arkalıklar elde edilmiş olup, anne ve babasından dayak yiyenlerin ileride kendi yaşantılarında da eş ve çocuklarına karşı aynı yöntemi devam ettikleri görülmüştür. - Bağımlıların eşlerinde de %40.5 oranında alkol veya uyuşturucu madde kullanımının varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
153 SUMMARY Our work concerns the personality and sociodemographic characteristics of drug abusers. Experimental patient groups were chosen from AMATEM. Research and control groups were selected from among high school graduates and workes. Information forms were given to participants in both groups to determine their sociodemographic characteristics, family history, family attitudes, drug or drugs abused, criminal history and, if applicable, the nature and reason for crime or crimes committed. The Minesota Multiple Personality Inventory (MMPI) was applied in order to evaluate personality traits. The following results were obtained. Of the Research group only: 70 % of patients exhibited personality disorders 4 % of patients were psychotic 26 % of patients were within normal range. The personality disorders broke down into the following subgroups : 57. 14 % paranoid personality 17. 14 % affective personality 8.57 % psychopath (antisocial) personality 8.57 % schizoid personality154 5.71 % borderline personality disorder 2.85 % were hystrionic personality. When the individual profiles were combined the study yeilded the following common profiles. Male patients exhibited paranoia greater than 70T on the clinical scale. The number of women patients was insufficient for common profile. However, the study was run to obtain an estimated common profile and it was found that women patients exhibited hypomania and on the paranoia scale were just below 70T value. Sociodemographic findigs were : age : 34.88+A7.38 sex : majority male education : majority primary school graduates. - Most of them are married - Most of the abusers were the third child (However, first children followed closely as a majority of abusers) There are no notable differences between those groups. - Most of them lived with their parents - The majority were tradesmen or artisan. Followed by workers (those covered under the social security system and those not covered; that is legal and illegal workers). Usually, they have difficulty keeping a job155 or are dismissed. A majority of abusers were in the middle socio economic group. - 50 % of patients fathers abuse drugs including alcohol - Abusers began abusing drugs including alcohol at an earlier age if their fathers were also abusers. - 56 % of their siblings and 62% of their close relatives were also abusers - The median age for onset of drug (including alcohol) abuse was 19. - 78 % of abusers initially used Hash and of these initial experiences 90% of patients tried Hash with their friends. - 56 % of drug-abusers started using drugs because of peer pressure. - 74 % of patients who used inhalants or intraveneous drugs had criminal records. Both groups exhibited notable differences in criminal history. 50 % of crimes committed were closely related to drug abuse. - The study showed abusers committed suicide 5 times more often than people in the control group. - The Research and Control groups showed significant differences in terms of violence, physical abuse and domestic violence.156 Those who were subjected as children to parental abuse were more likely to abuse their spouses and children.. 40.5% abusers' spouses were also abusers.