Baş tiplerine göre kraniofasial yapının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 20012
  2. Yazar: CANAN ÖZBEK(MERZECİ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİRZEN ARAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
VII. ö Z E T Bu çalışmada, mezosefal ve brakisefal baş tipine sahip bireylerden baş tipi ve cinsiyet göz önüne alınarak oluşturulan gruplarda kraniofasio- dental yapıya ait ölçümler arasındaki farklılıklar, ilişkiler ve bu iliş kilerde baş tiplerine göre oluşan farklılıkların incelenmesi amaçlanmış tır. Çalışmamızın materyalini, A.ü. Diş Hekimliği Fakültesinde eğitim gören ve yaşları 20-30 yıl arasında değişen 35 mezosefal (18 kız, 17' er kek), 64 brakisefal (39 kız, 25 erkek); toplam 99 bireyden elde edilen profil uzak röntgen resimleri ve alt ve üst çene modelleri oluşturmakta dır. Sefalık indeks ölçümleri direkt olarak baş üzerinde uygulanmıştır. Mezosefal ve brakisefal gruplarda cinsiyet farkının önemi Student t testi ile; her grup için uygulanan ölçümler arası ilişkiler korelasyon analizi ile; farklı baş tiplerinde ölçümler arası ilişkilerde ortaya çıkabilecek farklılıklar da Z testi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, konu ile ilgili literatürün de ışığı altında değeri endi ri İmi şti r. Bu çalışma ile, kraniofasiodental morfoloji üzerinde cinsiyet faktörünün önemli etkisi olduğu, ayrıca baş tipi faktörünün kraniofasio dental ilişkiler üzerinde, erkeklere göre kızlarda daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY The aim of this study was to evaluate the associations between the dental and the craniofacial morphologic variables within the gropus of different head types and different sexes; and to test the significance of the differences between the associations in these groups. The groups were formed according to sex and head type of each subject. The material consisted of the lateral cephalograms and upper and lower dental casts of 35 mesocephalic (18 females, 17 males) and 64 brachycephalic (39 males, 25 females) students from the Faculty of Dentistry, University of Ankara. The age range was 20-30 years. The associations between the dental and the craniofacial morphologic variables were evaluated statistically by correlation analysis. Student t-test was performed to test the significance of sex differences between the groups. The significance of differences between the associations of the dental and the craniofacial morphologic parameters in brachycephalic and mesocephalic head-type groups was analysed by Z-test. This study showed that the sex difference is an important factor in the craniofacial form and that the head-type factor is more efficient in the craniofacial and dental associations in girls than in boys.