Pamuklu tekstil atıklarından selüloz eldesi, metil selüloz sentezi, karakterizasyonu ve kullanım alanlarının araştırılması
Synthesis of cellulose from cotton textile waste, preparation of methyl cellulose, characterization and investigation of uses
- Tez No: 380375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'deki kimya sektörü hammadde bakımından büyük bir oranda dışa bağımlıdır. Bu bağımlılığı azaltacak temel kimyasalların üretimi yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Ülkemizdeki hammadde potansiyelini kullanarak teknolojik ve Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verilmelidir. Türkiye ve Dünya'daki tekstil fabrikalarında selüloz ihtiva eden atıklar bulunmaktadır. Havlu üreten tekstil fabrikalarında atık olarak ortaya çıkan kırpıntılar, tekrar katma değeri yüksek bir şekilde değerlendirilememektedir. Bu şekilde ortaya çıkan kırpıntılar NaOH ve H2O2 ile temizlenerek ağartılmıştır. Ağartılmış selüloz 0oC'de NaOH ile merserize edilmiştir. Sonra merserize selülozdan, dimetil sülfat (DMS) ile mikrodalga ışınlı cihaz kullanılarak Metil selüloz (MC) sentezlenmiştir. Sentezlenen metil selülozun yapısı analitik ve spektroskopik (1H-, katı-13C-NMR, FT-IR) yöntemlerle aydınlatılmıştır. SEM analiziyle yüzey morfolojisi incelenmiştir. DTA-TG ve DSC analizleri ile metil selülozun termal davranışı incelenerek viskozitesi ve DS değerleri belirlenmiştir. Ayrıca metil selülozun inşaat sektöründe kullanılabilirliği için, çimento pastasının hidratasyon (prizlenme) süresi üzerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The chemical industry in Turkey depends on outside in a large quantity in terms of raw material. The efforts should be done to reduce for the basic chemical substances. Using the potential of raw materials in our country technological and research and development activities should be given great importance. There are wastes containing cellulose in textile factories in Turkey and in the world. Towels emerged obtained as waste from textile factories, not to be re-assessed with high added value. In this way, the resulting bleached pulp were purified with NaOH and H2O2. The bleached cellulose was mercerized with sodium hydroxide solutions at 0oC. Methyl Cellulose (MC) was synthesized using dimethyl sulfate with the microwave irridation. The structure of synthesized MC was characterised by analytical and spestroscopic methods (1H-, solid-13C-NMR, FT-IR). The sruface morphology was investigated by SEM. The thermal behavior of the product was studied by DTA –TG and DSC analyses and the viscometric characteristic of MC was investigated. Additionally, for the availability in the construction sector of methyl cellulose, the effect of the time of hydration (the starting time of the setting) on the cement paste was investigated.