Seyhan havzası tatlısu mollusk faunası
Mollusc fauna of Seyhan river basin
- Tez No: 380376
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma; Seyhan nehir havzası tatlı su Mollusk faunasını belirlemek amacıyla Haziran 2010 – Eylül 2013 tarihleri arasında Adana, Kahramanmaraş, Kayseri ve Niğde illerini kapsayan toplam 74 istasyonda yapılmıştır. İstasyonlardan 16 tanesinde örneğe rastlanmamıştır. Tespit edilen türlerin habitat özellikleri, taksonomik tanımlamaları, Türkiye ve dünyadaki dağılımları da verilmiştir. Çalışma sonucunda araştırma bölgesinden; Gastropoda sınıfından, 2 alt sınıf, 10 familya ve 15 cinse ait toplam 21 tür; Theodoxus (Theodoxus) syriacus, Valvata (Borysthenia) naticina, Melanopsis buccinoidea, Melanopsis costata, Bithynia phialensis, Pseudobithynia pentheri, Ventrosia maritima, Kirelia carinata, Physella acuta, Galba truncatula, Stagnicola palustris, Radix auricularia, Radix labiata, Radix balthica, Planorbis planorbis, Planorbis cilicicus, Planorbis antiochianus, Gyraulus piscinarum, Gyraulus albus, Ancylus fluviatilis, Oxyloma elegans ve Bivalvia sınıfından ise 2 takım, 4 familya ve 6 cinse ait 8 tür; Dreissena polymorpha, Dreissena caputlacus, Dreissena iconica, Corbicula fluminalis, Pisidium casertanum, Unio mancus eucirrus, Potamida littoralis ve Leguminaia wheatleyi olmak üzere toplam 29 mollusk türü tespit edildi. Bu türler arasında Theodoxus (Theodoxus) syriacus, Valvata (Borysthenia) naticina, Melanopsis costata, Bithynia phialensis, Pseudobithynia pentheri, Ventrosia maritima, Kirelia carinata, Stagnicola palustris, Radix labiata, Radix balthica, Planorbis cilicicus, Planorbis antiochianus, Gyraulus albus, Ancylus fluviatilis, Oxyloma elegans, Pisidium casertanum, Unio mancus eucirrus, Potamida littoralis, Leguminaia wheatleyi çalışma alanından ilk defa bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine Mollusk fauna of Seyhan River basin, totally in 74 station including Adana, Kahramanmaraş, Kayseri and Niğde province, between June 2010- September 2013. There were no sample found in 16 station. Habitat characteristics, taxonomic descriptions, Turkey and world distribution of all species were also given. As a consequence of the study, 21 Gastropoda species belong to 2 subclassis, 10 family and 15 genus; Theodoxus (Theodoxus) syriacus, Valvata (Borysthenia) naticina, Melanopsis buccinoidea, Melanopsis costata, Bithynia phialensis, Pseudobithynia pentheri, Ventrosia maritima, Kirelia carinata, Physella acuta, Galba truncatula, Stagnicola palustris, Radix auricularia, Radix labiata, Radix balthica, Planorbis planorbis, Planorbis cilicicus, Planorbis antiochianus, Gyraulus piscinarum, Gyraulus albus, Ancylus fluviatilis, Oxyloma elegans and 8 Bivalvia species belong to 2 ordo, 4 family and 6 genus; Dreissena polymorpha, Dreissena caputlacus, Dreissena iconica, Corbicula fluminalis, Pisidium casertanum, Unio mancus eucirrus, Potamida littoralis, Leguminaia wheatleyi and totally 29 Mollusk species were determined. Among these species Theodoxus (Theodoxus) syriacus, Valvata (Borysthenia) naticina, Melanopsis costata, Bithynia phialensis, Pseudobithynia pentheri, Ventrosia maritima, Kirelia carinata, Stagnicola palustris, Radix labiata, Radix balthica, Planorbis cilicicus, Planorbis antiochianus, Gyraulus albus, Ancylus fluviatilis, Oxyloma elegans, Pisidium casertanum, Unio mancus eucirrus, Potamida littoralis, Leguminaia wheatleyi are new record for the research area.