Makarnalık buğdayda ekim sıklığının değerlendirilmesinde geleneksel bir ölçünün kullanılması
Usage of a traditional scale in evaluation of planting the frequency of durum wheat
- Tez No: 380380
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Kahramanmaraş koşullarında, 2012-2013 ürün yılında yapılan bu çalışmada, Zenit ve Kunduru makarnalık buğday çeşitlerinde ekim sıklıklarının (200, 300, 400, 500, 600 ve 700 tane/m2) etkileri araştırılmıştır. Araştırma, faktöriyel düzenleme yapılarak tesadüf blokları deneme planına göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada metrekaredeki başak sayısı, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, tane verimi ve sıklık verim katsayısı incelenmiştir. Metrekaredeki başak sayısı 363-499 adet, başaktaki tane sayısı 39-51 adet, başaktaki tane ağırlığı 1.900-2.398 g, tane verimi 334-634 kg/da ve sıklık verim katsayısı 12-55 arasında değişmiştir. Zenit çeşidinin tane verimi (634 kg/da), Kunduru çeşidinden (334 kg/da) önemli derecede yüksek olmuştur. En yüksek tane verimi Zenit çeşidinde 600 tane/m2 ekim sıklığından, Kunduru çeşidinde 400 tane/m2 ekim sıklığından elde edilmiştir. Ekim sıklığıyla sıklık verim katsayısı arasındaki linear ve quadratik ilişkilerin her ikisinde de R2 değerleri, ekim sıklığıyla tane verimi arasındaki linear ve quadratik ilişkilere ait R2 değerlerinden yüksek olmuştur. Bu nedenle, ekim sıklığına bağlı varyasyonun açıklanması bakımından, tane verimine kıyasla sıklık verim katsayısı daha belirleyici bir özellik olmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of sowing densities (200, 300, 400, 500, 600 and 700 seed/m2) in durum wheat cultivars Zenit and Kunduru were investigated in 2012-2013 crop year in Kahramanmaraş conditions. The research with factorial arrangement was carried out by randomized complete block design with four replications. The head number per square meter, seed number per head, seed weight per head, grain yield and sowing density yield coefficient were investigated in the research. The head number per square meter ranged between 363-499, seed number per head between 39-51, seed weight per head between 1.900-2.398 g, grain yield between 3340-6340 kg/ha and sowing density yield coefficient between 12-55. The grain yield of Zenit (6340 kg/ha) was significantly higher than grain yield of Kunduru (3340 kg/ha). The highest grain yields were obtained at 600 and 400 seed/m2 rates in cultivars Zenit and Kunduru, respectively. The values of R2 belonging to linear and quadratic relationships between seeding rate and sowing density yield coefficient were higher than those between seeding rate and grain yield. Therefore, sowing density yield coefficient in comparison with grain yield was more determinative trait in explaining of variation caused by seeding rate.