Yulaf genetik haritalama popülasyonu ogle1040 / tam O-301'in yağ içeriği ve yağ asidi kompozisyonlarının belirlenmesi
Oat population genetic mapping ogle 1040 / full determination of O-301 oil content and fatty acid composition
  1. Tez No: 380388
  2. Yazar: HİLAL KARAKUZULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA DUMLUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş koşullarında 2012-2013 ürün yetiştirme sezonunda Ogle1040/TAM O-301genetik haritalama popülasyonuna ait 136 hat ile bu iki ebeveyn kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma augmented deseninde yürütülmüştür. Yulaf bitkisinde genetik haritalama yapabilmek amacıyla oluşturulan Ogle1040/TAM O-301 popülasyonunda bugüne kadar birçok fenotipik özellik incelenmiştir ve bu özellikler genotipik datalarla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada da, Ogle1040/TAM O-301 popülasyonun ve ebeveynlerinin yağ içeriği ve yağ asidi kompozisyonlarının (palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoleik asit, alfa-linolenik asit, lignoserik asit, nervonik asit, myristik asit, palmiteloik, gama-linolenik, dihomo-gama-linolenik asit, heneikosanoik asit, behenik asit ve laurik asit) incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, Ogle1040 çeşidinin yağ içeriği % 4.82 olurken, TAM O-301 çeşidinin yağ içeriği ise % 5.54 olmuştur. Ogle1040/TAM O-301 popülasyonunda ise yağ içeriği % 2.24 ile 6.29 değerleri arasında değişmiştir. Ogle1040/TAM O-301 popülasyonunda palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoleik asit, alfa-linolenik asit, nervonik asit, palmiteloik asit ve laurik asit değerleri bakımından bir farklılık belirlenirken, lignoserik asit, myristik asit, gama-linolenik asit, dihomo-gama-linolenik asit, heneikosanoik asit ve behenik asit içeriği bakımından önemli bir farklılık tespit edilememiştir. Bu sonuçlara göre, genotipler yağ oranı, stearik asit, oleik asit, nervonik asit, pelmiteloik asit, ve laurik asit özelliklerine göre normal dağılıma yakın bir dağılım göstermişler ve bu çalışmada elde edilen bu verilerin kantitatif özelliklerin kromozomlar üzerinde bulunduğu yerlerin tespit edilmesi (QTL) bakımından kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out using 136 lines and the parents belonging to Ogle1040/TAM O-301 genetic mapping population in 2012-2013 cropping season under Kahramanmaraş conditions. The study was arranged in augmented experiment design. The Ogle1040/TAM O-301 population which was created to construct genetic mapping in oat crop, to date many phenotypical traits were investigated and those traits were related with the genotypic data. In the research, it is aimed to investigate fatty acid content and fatty acid compositions (palmitic acid, stearic acid, oleic acid, linoleic acid, alfa-linolenic acid, lignoseric acid, nervonic acid, myristic acid, palmiteloic acid, gama-linolenic acid, dihomo-gama-linolenic acid, heneicosanoic acid, behenic acid and lauric acid) of the Ogle1040/TAM O-301 population and the parents. According to the results, the fat content of the Ogle1040 cultivar was 4.82%, while the fat content of TAM O-301 was 5.54%. The fatty acid content of the Ogle1040/TAM O-301 population varied from 2.24 to 6.29%. Significant variations were determined for palmitic acid, stearic acid, oleic acid, linoleic acid, alfa-linolenic acid, nervonic acid, palmiteloic acid and lauric acid, while there were no differences in lignoseric acid, myristic acid, gama-linolenic acid, dihomo-gama-linolenic acid, heneicosanoic acid and behenic acid contents of Ogle1040/TAM O-301 population. Based on the results, genotypes showed a normal distribution for fat content, stearic acid, oleic acid, nervonic acid, palmiteloic acid and luric acid traits and it is understood that the data obtained from this research could be used for determination of quantitative traits (QTL) on chromosomes.