Çocuk suprakondiler humerus kırıklarının kapalı redüksiyon ve perkütan çivileme metodu ile tedavisi
Treatment of the supracondular fractures of the humerus in children with closed reduction and percutaneous pinning technique
  1. Tez No: 32975
  2. Yazar: NACİ EZİRMİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
101 ÖZET Eylül 1992 - Aralık 1993 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalma müracaat eden yer değiştirmiş tip HI suprakondiler humerus kırıklı 30 çocuk hasta, kapalı redüksiyon ve perkütan çivileme metodu ile tedavi edilerek, prospektif olarak takip edilmiştir. Suprakondiler humerus kırıklarının ortaya çıkış nedeni en sıklıkla çeşitli sebeplerden dolayı düşmelerdir. Kırıkların 26'sı ekstansiyon, 4'ü fleksiyon tipinde idi. Gartland sınıflamasına göre tümü tip III yer değiştirmiş kırıktır. Kırıkların tümü aynı teknikle tedavi edilmiştir. Genel anestezi altında floroskopi kontrolüyle kırık redüksiyonu yapılmış ve çapraz Kirschner telleri ile tesbit edilmiştir. Redüksiyonun yeterliliği klinik ve radyolojik olarak incelenmiştir. Hastalann 30'u da kontrole geldi. Hastaların yaşlan 3 ile 13 yıl arasında olup, ortalama 7,9 yıldır. Kırıkların 26(% 86.7)'si kapalı, 4(% 13.3)'ü Gustilo- Anderson'a göre I. derece açık kırıktır. Hastalann takip süresi 3 ile 15 ay arasında olup ortalama 5,4 aydır. Hastanede yatış süresi 8 saat ile 5 gün arasında, ortalama 1,9 gündür. Genel anestezi süresi en kısa 10 en uzun 50 dakika, ortalama 25,7 dakikadır. Son kontrole gelen hastalarda klinik ve radyolojik değerlendirme yapılmıştır. Klinik değerlendirmede kullanılan Flynn kriterlerine göre hastalann hiç birisinde kozmetik ve fonksiyonel yönden kötü sonuç alınmamıştır. Radyolojik değerlendirmede operasyon sonrası ve son kontrolde sağlam ve kırık tarafta ölçülen Baumann ve lateral humero kapitellar açılar karşılaştırılmıştır Sağlam ve kırık tarafta ölçülen Baumann ve lateral humero-kapitellar açılar kendi aralarında karşılaştırıldıklarında aralarındaki fark istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Baumann açıları ile taşıma açıları arasında Lineer regresyon ilişkisi aranmış ve sonuçta ters yönlü doğrusal bir ilişki bulunmuştur ve bu ilişki istatistiki bakımdan önemlidir. SONUÇ : Yer değiştirmiş suprakondiler humerus kırıklarının tedavisinde kapalı redüksiyon ve perkütan çivileme metodu etkili ve güvenilir bir metoddur.
Özet (Çeviri)
102 TREATMENT OF THE SUPRACONDYLAR FRACTURES OF THE HUMERUS IN CHILDREN WITH CLOSED REDUCTION AND PERCUTANEOUS PINNING TECHNIQUE SUMMARY In the dates between September 1992 and December 1993, 30 children cases with displaced tip III supracondylar humerus fracture, admitted to the Department of Orthopedics and Traumatology, the Faculty of Medicine Atatürk University, were treated with closed reduction and percutaneous pinning methods and followed prospectively. The cause of supracondylar humerus fractures is mainly dependant upon falling down. Of the fractures, 26 were extension type and 4 were flexion type. As to Gartland classification, all fractures were type III displaced fractures. All fractures were treated in the same method with the fluoroscopy control under general anaesthesia, fracture reduction was performed and fixed cross Kirschner wires. The sufficiency of reduction was investigated clinically and radiologically. 30 of the patients admitted for control the average age of the patients was 7.9 year ranged from 3 to 13. Of the fractures, 26 were closed (86.7 %), 4 were 1 grade open as to Gustilo- Anderson (13.3 %) Following period of the patients was between 3 and 15 months, and the average period was 5.4 month. Admission period in the hospital was between 8 hours and 5 days, average 1.9 day. General anaesthesia lasted 10 minutes the shortest and 50 minutes the longest, the average was 25.7 minutes. Clinical and radiological evaluations in the patients admitted to the clinic were made. As to Flynn criters used in clinical evaluation, none of the patients were observed bad result in view of cosmetic and functional. In radiological evaluation, Baumann and lateral humerocapitellar angles, measured at fracture and normal sides postoperatively and at the last control, were compared. On comparing Baumann and lateral humerocapitellar angles to each other, measured at the normal and fracture sides. The were found unimportant statistically. Lineer regression correlation was searched between Baumann angles and carrying angles, and consequently, interval correlation was found and this correlation was important statistically. Result: In the treatment of displaced supracondylar humerus fractures, closed reduction and percutaneous pinning are effective and dependable methods. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU HOKllHAimSYOH MİmQJ\ O r Naci 'ç_2.\c '"mt'C