Hyssopus officinalis L. bitkisinde in vitro koşullarda farklı besin ortamlarının nod ve sürgün ucu kültürlerine etkileri
The effects of different media on node and shoot tip cultures of Hyssopus officinalis L. plant at in vitro conditions
- Tez No: 380403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmada farklı kombinasyonlardaki bitki büyüme düzenleyicilerin, aromatik ve tıbbi bir bitki olan Hyssopus officinalis L.'nin in vitro mikroçoğaltımına etkisi araştırılmıştır. Nod ve sürgün ucu eksplantları in vitro ortamda çimlendirilmiş steril tohumlardan elde edilmiştir. Eksplantlar farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda bitki büyüme düzenleyicileri (1,0- 2,0- 3,0 mg/l BAP ve 0,1- 0,5- 1 mg/ l NAA ile IBA ) içeren Murashige ve Skoog (MS) ortamlarında kültüre alınmışlardır. Sürgün ucu eksplantlarından en uzun sürgünler 1 mg/l BAP içeren MS besin ortamında (1,84 cm) gözlenmiştir. En fazla yaprak oluşumu 1 mg/l BAP, 1 mg/l BAP- 1 mg/ l NAA içeren MS besin ortamlarında sırasıyla 16,00 adet ve 15,76 adet olarak belirlenmiştir. Nod eksplantlarında elde edilen sürgünlerdeki en fazla yaprak oluşumu 3 mg/l BAP içeren MS besin ortamında 18,63 adet olarak tespit edilmiştir. Sürgünler 9 farklı kök ortamına aktarılmışlardır. En yüksek köklenme yüzdesi (% 78,3) 1 mg/ l NAA içeren MS ortamında gözlenmiştir ve 1/2 hormonsuz MS ortamında hiç kök gelişimi gözlenmemiştir. Elde edilen köklenmiş bitkicikler dış ortama başarılı bir şekilde alıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effects of different combinations of plant growth regulators on in vitro micropropagation of Hysoppus officinalis L., being an aromatic and medicinal herb. Node and shoot tip explants were obtained from in vitro germinated sterile seeds. Explants were cultured on MS medium containing different concentrations and combinations of various plant growth regulators (1,0- 2,0- 3,0 mg/l BAP and 0,1- 0,5- 1 mg/l NAA and IBA). The longest shoot from shoot tip explants was observed in the MS medium supplemented with 1,0 mg/l BAP (1.84 cm). The highest amount of leaf formation from shoot tip explants was obtained in the MS medium supplemented with 1,0 mg/l BAP, 1,0 mg/l BAP - 1,0 mg/l NAA getting the numbers of 16.00– 15.76, respectively. The highest amount of leaf formation from node explants was obtained in the MS medium supplemented with 3,0 mg/l BAP (18.63 numbers). The shoots were transfered to 9 different root media. The highest rootting percentage was observed in the MS medium supplemented with 1 mg/l NAA (% 78,3) and root development were not observed in 1/2 MS medium without hormone supplement. The obtained rooted plantlets were successfully acclimatized in soil.