Yara otu (prunella vulgaris L.) bitkisinde ın vitro koşullarda bitki büyüme düzenleyicilerinin sürgün ucu kültürüne etkileri
The effects of plant growth regulators on shoot tip culture of self-heal plant ( Prunella vulgaris L.) at in vitro conditions
  1. Tez No: 380402
  2. Yazar: HAKAN SADIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Prunella vulgaris (yara otu) Lamiaceae familyasına ait yarı endemik, aromatik ve tıbbi bir bitkidir. Yara otu antiviral, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip sekonder metabolitler içerir. Bu nedenle ilaç, gıda ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tez çalışmasında, P. vulgaris in vitro sürgün ucu kültürüne bitki büyüme düzenleyicilerin etkisi araştırılmıştır. Sürgün ucu eksplantları in vitro steril olarak çimlendirilmiş tohumlardan elde edilmiştir. Sürgün ucu kültürleri farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda sitokinin (BAP, Kin) ve oksin (IAA, IBA, NAA) içeren Murashige ve Skoog (MS) besin ortamlarında kurulmuştur. Sürgün uzunluğu için en iyi sonuç 3 mg/l Kin ve 0,5 mg/l IBA içeren MS ortamında, en yüksek sayıda yaprak oluşumu 3 mg/l BAP / 0,5 mg/l NAA içeren MS ortamında ve en geniş yaprak ayası ise 3 mg/l BAP / 1 mg/l IBA içeren MS besin ortamlarında elde edilmiştir. Elde edilen sürgünlerin köklendirilmesi için kullanılan 0,5 mg/l IBA, 1 mg/l IBA, 0,5 mg/l NAA veya 1 mg/l NAA içeren MS besin ortamlarında kök oluşumları görülürken, ½ MS ortamında kök oluşumu meydana gelmemiştir. Köklenen sürgünler başarıyla toprağa aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prunella vulgaris L. (self-heal plant) is a semi-endemic, aromatic and medicinal herb, belonging to Lamiaceae family. The Self-heal herb contains secondary metabolites having antiviral, antibacterial and antioxidant properties. Therefore, it is widely used in medicine, food and cosmetic industries. In this thesis study, the effects of Plant Growth Regulators on in vitro shoot-tip culture of P. vulgaris were investigated. Shoot-tip explants are obtained from in vitro germinated sterile seeds. Shoot-tip cultures were established on Murashige and Skoog (MS) media contaning different combinations and concentrations of cytokinins (BAP, Kin) and auxins (IAA, IBA, NAA). The best result for shoot length was observed in the MS media containing 3 mg/l Kin and 0,5 mg/l IBA, the highest amount of leaf formation was observed in MS medium containing 3 mg/l BAP / 0,5 mg/l NAA and the largest leaf lamina was observered in MS medium containing 3 mg/l BAP / 1 mg/l IBA. The shoots were rooted on MS media supplemented with 0,5 mg/l IBA, 1 mg/l IBA, 0,5 mg/l NAA or 1 mg/l NAA. Root formation was not observed in ½ MS media. The rooted plantlets were successfully transferred to soil.