Cinsel istismara maruz kalan çocukların adli tıp açısından incelenmesi ve korunması
  1. Tez No: 38041
  2. Yazar: TEMEL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
114 7. ÖZET Tezimizde, çocukta cinsel istismarın ortamı, nedenleri ve sonuçları incelenmeye çalışılmaktadır. Çocukta cinsel istismarın medikal ve hukuki boyutları, epidemiyolojisi ile Adli Tıp bakımından incelenmesi yapılmaktadır. Türkiye'de ve diğer ülkelerde cinsel saldırıya uğrayan çocukların korunması için yapılan ve gerekli olan çalışmalar ele alınmaktadır. Alan çalışmalarıyla bu konuda yazılmış daha önceki bilgileri karşılaştırarak cinsel istismara maruz kalan çocukların durumu çok yönlü olarak incelenmektedir. İstanbul Adliyesi Çocuk Mahkemelerinde son beş yıl içindeki kararlar incelenmiş, cinsel saldırıya uğrayan 18 yaşından küçük 118 çocuk tespit edilmiştir. Bu çocukların adreslerine gidilerek anket düzenlenmiş, anket sonuçları ile karardaki bilgiler karşılaştırılarak analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY In our thesis the milieu and reasons of the sexual exploiting for children have been examined carefully. The medical and juridical diemensions, with epidemiology, of the sexual exploting for children from the point of the view of medical jurispruance, have been studied in detail. In Turkey and other foreign countries, the necessary studies in order to protect the children who had the sexual assovit have been ta ken up. Comparing the information which has been written some time ago with the field work, the condition of the children who were exposed to the sexual attact has been searched in detail. According to the decisions of the juvenile court of Istanbul co urthouse were searched for five years. As resuit there have been 118 children who had the sexual aggression under 18 years old have been written down and these children were also visited and the public surucy and decisions have been brought face to face, morever their analiysis were made.