El şekil,hareket ve pozisyon bilgileri ile sanal mouse kontrolü
Virtual mouse control with hand shape, gesture and pozition informations
- Tez No: 380432
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bilgisayar-insan etkileşimi için kullanılan günümüz kontrol araçları bazı kısıtlamalara sahiptirler. Bilgisayar kullanıcıları bilgisayar kontrolü yapmak için fiziksel olarak bilgisayara temasta bulunmaları ve bu araçlar genelde kablo ile bağlandığından kullanıcının kısıtlı bir uzaklıkta bulunması gerekmektedir. Yapılan tez çalışmasında kullanıcının hiçbir cihaza fiziksel temasta bulunmadan bilgisayar yönetimi ve kontrolü sağlayan bir sistem geliştirilmiştir. Görüş alanına giren bilgisayar kullanıcısının görüntülerinin kamera ile bilgisayara aktarımı sağlanmakta ve el hareketlerinin yorumlanması ile bilgisayarı yönetmesi ve kontrolü amaçlanmaktadır. Geliştirilen yaklaşımda ilk olarak bilgisayar kontrol edecek kişinin kamera görüş alanında belirlenen hedef çerçeveye girmesi beklenmektedir. Kamera görüş alanına giren kişinin hedef çerçevedeki ten bölgeleri ayırt edilmektedir. Hedef çerçevede bulunan ten bölgesinin merkezcil momentler kullanılarak orta noktası bulunmaktadır. Orta noktası bulunan ten bölgesine aktif şekil modeli kullanılarak belli bir iterasyonda modelin oluşup oluşmadığı denetlenmektedir. El bölgesi modeli oluşturulduktan sonra tekrar aktif şekil modeli kullanılarak el bölgesi takibi başlatılmaktadır. El bölgesi takibi esnasında ilk olarak el bölgesi özellikleri çıkarılmakta, daha sonraki aşamada ise çıkarılan el bölgesi özellikleri sınıflandırılarak el bölgesinin hareketlerinin yorumlanması ile bilgisayar kontrolü gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Computer devices that used for computer-human interaction have various limitations. The computer users must make physical contact with the devices to control computer by using them, and have a limited distance because the connection is provided with cable. In this study, a system that allows computer users to manage and control computer without physical contact is implemented. It is provided to transfer images of computer users within the field of view to a computer with the camera, and aimed to control and manage computers with the interpretation of hand gestures. In this proposed approach, firstly it is expected that the user enters target framework in the camera's field of view using computer camera. Skin regions of computer users within the field of view to a computer with the camera are recognized. Midpoint of skin regions in the target frame is found with central moment. Whether or not the model in the skin region midpoint of that found occurs at a particular iteration is controlled. After creation model of hand region, hand tracking is started by using active shape model again. During hand tracking, firstly the features of hand region are extracted, and then computer control is performed with interpretation of the movement of the hand by classifying the features of hand region.