Cumhuriyet dönemi hikaye ve romanlarında Yunan mezalimi (1923-1950)
- Tez No: 41300
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
öz Yeni Türk Edebiyatı dönemleri içinde Millî Mücadele Dönemi Türk Edebiyattım, önemli bir yeri vardır. Türk milletinin var olma mücadelesi olarak nitelendirilen Millî Mücadele 'yi oluşturan hadiselerin, birçok yönleriyle, devrin edebî ürünlerine aksettiği inkâr edilemez bir vakıadır. Türk milletinin yeniden var olma mücadelesinde yaşadığı acı tecrübeler ve bilhassa Yunanlıların Türk milletine karşı uygulamaya çalıştıkları vahşet ve soykırım girişimleri, millet hafızasında onulmaz yaralar açmıştır. Yunanlılar tarafından, savunmasız Türk halkına karşı yapılan vahşet ve zulümleri, genel olarak; yağma, gasp, ırza tasallut, ırza tecavüz, işkence, sivil halkı darp, sivil halkı katletme, yerleşim yerlerim yakma ve tahrip etme, sivil halkı sürgün etme, yaralı harp esirlerim katletme ve mukaddes değerleri tahkir başlıkları altında toplamak mümkündür. Anadolu topraklarında yaşanan Yunan vahşet ve zulümlerine şahit olan hikâye ve roman yazarlarımızın, bu soykırım girişimine bigâne kalmaları beklenemezdi. Bu konunun, hikâye ve roman türlerinin imkânları içinde, milletimizin manevî değerlerini rencide etmeksizin ele alınması kaçınılmazdı. Bu çalışmanın amacı, tarihî bir vakıa olan Yunan vahşet ve zulümlerinin, dönemin hikâye ve romanlarına ne ölçüde yansıdığım tespit ederek, hikâye ve roman yazarlarımızın Yunan mezalimi karşısındaki genel tutumlarım belirlemektir. Cumhuriyet Dönemi Hikâye ve Romanlarında Yunan Mezalimi başlıklı araştırma konumuz, 1923-1950 tarihleri ile sınırlandırılmıştır. Ancak Yunan mezalimiyle ilgili olan kimi hikâye ve romanların değerlendirilmesinde, alt sının oluşturan 1923 tarihine sıkı sıkıya bağlı kalınmamış olup, bu husus ilgili eserlerin değerlendirilmesinde özellikle ihtar edilmiştir. Yunan mezalimiyle ilgili hikâye ve romanların değerlendirilmesinde, öncelikle eserin konusu ve özeti verilerek, Yunan vahşet ve zulümleriyle ilgili sahneleri tespit edilmiştir. Daha sonra hikâye ve romanlarda geçen vahşet ve zulümlerin, hatıra türü eserler ve tarihî belgelerle karşılaştırılması cihetine gidilmiştir. Sonuç olarak, yaygın bir kanaat hâline gelen, Cumhuriyet dönemi romanlarında Yunan vahşet ve zulümlerinin yeterince ele alınmadığı yolundaki görüşlerin, konunun önemi ve niteliği göz önünde alındığında bütünüyle yersiz olmadığı söylenebilir. Ne var ki konunun, edebî ürünler açısından sadece roman türü ile sınırlandırılarak böyle bir yargıya varılmasının pek de isabetli olmadığı açıktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Among the Modem Turkish Literature periods, Turkish Literature in National Struggle has a significant place. It is an undeniable fact that the events forming the National Struggle, which is described as the straggle of Turkish nation for survival, have, with their many aspects, been reflected on the literary outcome of the era. The painful experiences that Turkish nation had undergone during their struggle for revival, and especially, the barbarism and genocidal attempts which Greeks tried to carry out against Turks caused remediless sorrows in the memory of the nation. The barbarism and persecution executed by Greeeks on defenseless Turkish people can roughly be given under the following headings:looting,usurpation, molestation, rape, torture, beating the civilians, killing the civilians, destroying and setting fire to settlements, exiling the civilians, killing the wounded prisoners of war, and insulting the sacred values. Our novelists and story writers who had witnessed Greek barbarism and persecution carried out in Anatolian lands, could not be expected to remain disinterested to this attempt of genocide. Within the posibilities of story and novel genres, it was inevitable to deal with this subject without humiliating the moral values of our nation. The purpose of this study is to determine the general attitudes of our novelists and story writers towards Greek atrocities, finding out to what extent Greek barbarism and persecutions, which is a historical fact, were reflected on the stories and novels of the era. Our survey subject titled as Greek Atrocities in the Novels and Stories of Republic Era is limited within the years 1923-1950. However, in the evalution of some novels and stories concerning Greek atrocities, the date 1923 forming the starring point has not strictly been stuck to, and this matter has particularly been reminded in the evaluation of the related works. As regards the evaluation of the novels and stories related to Greek atrocities, the scenes concerning Greek barbarism and persecutions have been determined, primarily giving the subject and a synopsis of the work. Afterwards, the barbarism and persecutions mentioned in the stories and novels have been compared with historical documents and memories. Regarding the significance and nature of the subject, it can be said that the widespread views claiming that Greek barbarism and persecutions were not handled sufficiently in the novels of Republic Era, are not completely inconsistent. Nevertheless, it is obvious that such a conclusion, which, among other literary genres, is limited only to novel, is not so judicious.