Yaralıgöz Dağı (Devrekani-Kastamonu) karayosunları florası
Moss flora of Yaralıgöz mountain
- Tez No: 23072
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAKULOL ENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, araştırma alanı Kastamonu- Yaralıgöz Dağı yöresinden toplanan 78 adet bitki örneği değerlendirilerek karayosunlarından 18 familyaya ait 35 cins ve bunlara bağlı 64 tür, alt tür veya varyete seviyesinde takson tanımlanmıştır. Bunlar dan 48 tanesi A3 karesi için yenidir. Türkiye için yeni bir taksona rastlanmamıştır. Bölgede içerdiği takson sayısı bakımından yüksek değerlere sahip familyalar şunlardır: Pottiaceae (16), Grimmiaceae (8), Mniaceae (7), Dicranaceae (5), Hypnaceae (5), Brachytheciaceae (4), Bryaceae (4) dir. Tür, alttür ve varyete sayılarına göre başlıca büyük cinsler ise; Grimmia (7), Tortula (5), Hypnum (4), Mnium (4), Bryum (4), Barbula (3), Tortella (3), Plagiomnium (2), Phascum (2), Dicranum (2) dur. Anahtar Kelimeler : Bryophyta, Gerçek Karayosunları
Özet (Çeviri)
In the study, 64 species were determined among 78 specimen by the author. They belong to the 18 families and 35 genera of the bryophytes. Among them, 48 takson are new for A3 grid-square which is adopted from Henderson, there isn't any new species for Turkey. The families which have the richest species on account of number are as fal lows: Pottiaceae (16), Grimmiaceae (8), Mniaceae (7),, Dicranaceae (5), Hypnaceae (5), Brachytheciaceae (4), Bryaceae (4), dir. The richest genera on account of number of species, subspecies and varieties are; Grimmia (7), Tortula (5), Hypnum (4), Mnium (4), Bryum (4), Barbula (3), Tor- tella (3), Plagiomnium (2), Phascum (2), Dicranum (2). Key Words : Bryophyta, Musci