Kırşehir koşullarında farklı sıra arası uygulamalarının bazı fiğ çeşitlerinde tohum verimine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of different row spacings on seed yield of some common vetch varieties
  1. Tez No: 380457
  2. Yazar: SİBEL BAŞKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER OLCAYTO SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma Kırşehir ekolojik koşullarında Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin Bağbaşı deneme arazisinde 2014 yılında yürütülmüştür. Bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı ve 20, 40 ve 60 cm olmak üzere üç sıra arası mesafesinde kurulan denemede; Kubilay-82, Cumhuriyet, Alınoğlu-2001, Alper ve SZF-1 fiğ çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Sıra arası mesafeler ana parselleri, çeşitler ise alt parselleri oluşturmuştur. Yapılan araştırmada farklı sıra arası mesafelerinde ekilen fiğ çeşitlerinden 38.8-112.3 kg/da arasında değişen tohum verimleri elde edilmiştir. İlk iki sıra arası uygulamasında benzer verimler alınmış, 60 cm'de belirgin bir azalma olmuştur. Biyolojik verim 175.9-286.5 kg/da değişmiştir. Dar sıra aralıklarında daha yüksek verimlere ulaşılmış, 60 cm uygulamasında en düşük değer bulunmuştur. Çalışmada sıra arası mesafesi arttıkça bitkide bakla sayısı azalmıştır. Çeşitler açısından SZF-1 bitki boyu, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, biyolojik verim ve tohum veriminde en yüksek değerleri almıştır. Alper çeşidinin ise hasat indeksi ve ham protein oranında en yüksek değerlere ulaştığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak Kırşehir koşullarında SZF-1 veya Alper çeşitlerinin 20 veya 40 cm sıra arası kullanılarak ekilmesi uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the experimental fields of Ahi Evran University Agricultural Faculty in 2014. The trial was established in split plot design with three replications. Five common vetch varieties, Kubilay-82,Cumhuriyet, Alınoğlu-2001, Alper and SZF-1 as main plots were grown by using three different row spacings as subplots. Seed yields of common vetch varieties under different row spacings ranged between 38.8-112.3 kg/da. There were not significant differences among row spacings. Similar yields were obtained with the first two row spacings, but the yield decreased in 60 cm application. Biological yield changed from175.9 to 286.5 kg/da. High yields were observed in narrow spacings while the lowest value was belonged to 60 cm. The number of pods per plant content in plants increased as the row distance spacings decreased in the study. Variety SZF-1 had the highest values for plant height, pods per plant, seeds per pod, in the biological and seed yield. Alper reached to the highest values for the harvest index and crude protein ratio. It was concluded that SZF-1 and Alper were the suitable varieties for Kırsehir conditions with the row spacings of 20 or 40 cm.