Türkiye'de üretilen ticari UHT süt örneklerinin homojenizasyon etkinliği ve renk özelliklerinin belirlenmesi
The determination of homogenization effeciency and color characteristics of commercial UHT milk samples produced in Turkey
  1. Tez No: 380507
  2. Yazar: MARYAM ALLAHYARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 4 farklı firma (A,B,C,D) tarafından üretilen UHT süt örnekleri alınarak oda (20oC±2) ve buzdolabı şartlarında (4oC±1) muhafazası esnasında homojenizasyon etkinliği ile bazı fiziksel ve kimyasal özellilerindeki değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4 different UHT milk samples obtained from Turkey were stored at room (20±2°C) and refrigerator (4±1°C) for 1, 15, 30, 45 and 60 days. The acidity and pH of UHT milk samples were between 0.13% - 0.18% and 6.30 – 6.90, respectively. During 45 day storage, the acidity increased at significant level (p˂0.01). At homogenisation efficiency (HE) test with santrifuj method, UHT milk samples of D company had the highest homogenisation efficiency as 96.46 %.However